Optimizing Doherty power amplifier output networks for maximized bandwidth
Doherty güç yükselteci çıkış birleştirme devresi optimizasyonu
- Tez No: 732227
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doherty güç yükselteçlerinin bant genişliğini arttırmak için çıkış birleştirme devresi ve çıkış empedans eşleme devresi için bir optimizasyon metodu anlatılmaktadır. Önerilen metodun genel geçer olabilimesi için RFgüç transistörünün yüksek güç bölgesi için parametrik analitik bir model kullanılmıştır. Optimizasyon, Doherty güç yükselteçleri için en yüksek çıkış gücünde ve 6 dB daha az çıkış gücünde kazanca ve verimliliğe dayanan bir bant genişliği tanımı kullanılarak yapılmıştır. Farklı çıkış birleştirme devre topolojileri birbirleri ile karşılaştırılmış ve bant genişlikleri bulunmuştur. Çıkış ve birleştirme devrelerindeki elemanlar iki ölçeklendirme parametresi ile optimize edilebilmektedir. Birinci ölçeklendirme parametresi çıkış birleştirme noktasındaki empedansı, ikinci ölçeklendirme parametresi transistörlerin gördüğü empedansı değiştirmektedir. Her optimize birleştirme topolojisi için devre elemanlarının formülleri ve transistör parametreleri paylaşılmıştır. Ayrıca çıkış empedans eşleme devresi için topoloji seçimi ve devre elemanlarının formülleri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A method is presented to optimize the combining network and the post matching network of a Doherty power amplifier for maximizing the bandwidth. For widely applicable results, RF power transistors are approximated in the largesignal regime using a simple analytical model with a few parameters. A definition of bandwidth of Doherty power amplifier is given, which involves gain and efficiency at full-power and 6 dB backoff. Different combining network topologies are compared in terms of this bandwidth definition. The element values are optimized using two factors, one to scale the combining node impedance and the other to scale the impedance seen by the transistors. For each optimized topology, explicit formulas are given resulting in the element values in terms of the optimized values and a few transistor parameters. The method presented also leads to a proper selection of the post-matching network.