Samaryum (Sm3+) ve evropiyum (Eu3+) katkılanmış SrGd2O4'ün karakterizasyonu ve termolüminesans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the characterization and thermoluminescence properties of samarium (Sm3+) and europium (Eu3+) dopped SrGd2O4
- Tez No: 732229
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, katıhal sentez yöntemi ile sentezlenen polikristal yapıdaki SrGd2O4, SrGd2O4:xSm (x = % 0.5, % 1, % 2, % 3, % 4 ve % 5 kütlece) ve SrGd2O4:xEu (x = % 0.25, % 0.5, % 1, % 2 ve % 3 kütlece) fosforlarının dozimetrik özelliklerinin kapsamlı bir şekilde belirlenmesidir. Sentezlenen fosforların yapısal ve dozimetrik özelliklerinin incelenmesinde sırasıyla X-ışını kırınımı (XRD) ve termolüminesans (TL) yöntemi kullanıldı. TL çalışmasında beta radyasyonu kaynağa (90Sr/90Y) maruz bırakılmış örneklerin ana TL dozimetri özellikleri araştırılmış ve optimal TL bant geçiren filtre, optimal katkı konsantrasyonu, doğrusal doz aralığı, çeşitli ısıtma hızları (VHR) altında davranış, tekrar kullanılabilirlik kalitesi ve elektron tuzak parametreleri belirlenmiştir. Katkısız SrGd2O4'ın TL şiddetini arttırmak amacıyla, katkılamalar sonucunda beta radyasyonuna duyarlı en yüksek TL şiddetinin % 0.5 Sm+3 ve % 0.25 Eu+3 katkı oranlarında oldugu görülmüştür. Her iki katkı oranı için de en uygun filtrenin IRSL-TL geniş band olduğu belirlenmiştir. Farklı ısıtma hızları, başlangıç artış ve CGCD yöntemleri kullanılarak tuzak parametreleri aktivasyon enerjisi (E), kinetik mertebe (b) ve frekans faktörü (s) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, dosimetric properties of polycrystalline SrGd2O4, SrGd2O4:xSm (x = 0.5, 1, 2, 3, 4, 5 mass%) and SrGd2O4:xEu (x = 0.25, 0.5, 1, 2, 3 mass%) phosphors synthesized via solid state reaction are extensively studied. X-ray diffraction (XRD) and thermoluminescence (TL) were used to examine the structural and dosimetric properties of the synthesized phosphors, respectively. In the TL study, main TL dosimetry properties were investigated using samples exposed to beta radiation (90Sr/90Y) and optimal TL bandpass filters, optimal doping concentrations, linear dose ranges, behavior under varying heating rates (VHR), reusability quality, and electron trap parameters were determined. It was found that Sm+3 and Eu+3 have the most optimum value for increasing the TL intensity of undoped SrGd2O4. The IRSL-TL broadband filter was suggested as the best filter to handle both doping levels. The traps parameters, namely activation energy (E) , order of kinetics (b) and freqeuncey factor (s) were estimated using the various heating rate (VHR), the initial rise (IR), the CGCD.