Kuşadası körfezi Pamucak yapay resif alanında balık tür çeşitliliğinin izlenmesi
Monitoring of the artificial reef area fish diversity in Kuşadası gulf Pamucak
  1. Tez No: 732231
  2. Yazar: ANT YILERİ KEMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN KIRIM, DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kuşadası Körfezi Selçuk-Pamucak sahilinde 2001 yılında denize yerleştirilen 822m3 yapay resiflerin, Eylül 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında ortamdaki balık tür çeşitliliğine olan katkısına bakılmıştır. Materyal ve Yöntem: Yapay resiflerde örnekleme işlemi scuba dalışı yapılarak görsel sayım yöntemi ile tespit edilmiştir. Bulgular: Selçuk-Pamucak sahilinde gerçekleştirilen 12 aylık çalışma sonunda 12 familyada, 30 balık türüne ait 4522 birey tespit edilmiştir. Melanur balığı (Oblada melanura L. 1758) yılın her ayında yapay resiflerde en çok sayıda (2475 adet) gözlenen tür olarak tespit edilmiştir. İkinci sırada papaz balığı (Choromis chromis L. 1758) 843 birey ile gözlenirken, üçüncü sırada karagöz (Diplodus vulgaris L. 1758) balıkları 319 birey ile her ay gözlenmiştir. Su sıcaklığı en yüksek Ağustos ayında 26 C°, en düşük sıcaklık Mart ayında 14,9 C° olarak kaydedilmiştir. Maksimum çözünmüş oksijen değeri 8,18 mg/L değeri ile Nisan ayında, en düşük oksijen değeri 7,10 mg/L ile Ekim ayında ölçülmüştür. Minimum tuzluluk Ocak ayında ‰ 37,19 mg/L, en yüksek tuzluluk ‰ 39,91 mg/L ile Haziran ayında ölçülmüştür. En yüksek görüş mesafesi Ağustos ayında 17 m, en düşük görüş mesafesi Ekim ayında 2,5 m olarak ölçülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada yapay resif alanında ekonomik öneme sahip melanur (Oblada melanura L. 1758), papaz (Choromis chromis L. 1758), karagöz (Diplodus vulgaris L. 1758) vs. balık türleri gözlemlenmiştir. Resif alanında tespit edilen hayalet ağların yasadışı gırgır ve trol avcılığına engel teşkil ettiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the contribution of 822m3 of artificial reefs placed in the sea in 2001 on the coast of Selçuk-Pamucak in Kuşadası Bay to the fish species diversity in the environment between September 2019 and Agust 2020 was examined. Materials and Methods: Sampling process in artificial reefs was determined by SCUBA diving with using visual counting method. Results: At the end of the 12-month study carried out on the Selçuk-Pamucak coast, 4522 individuals belonging to 30 fish species in 12 families were identified. Melanuria (Oblada melanura L. 1758) was discovered to be the most numerous (2475 species) species observed on artificial reefs throughout the year. While the damselfish (Choromis chromis L. 1758) was observed in the second place with 843 individuals, the seabream (Diplodus vulgaris L. 1758) was observed in the third place with 319 individuals every month. The highest water temperature was recorded at 26 °C in August and the lowest temperature was recorded at 14.9 °C in March. The maximum dissolved oxygen value was 8.18 mg/L in April and the lowest oxygen value was 7.10 mg/L in October. The minimum salinity was ‰37.19 mg/L in January, and the highest salinity was ‰39.91 mg/L in June. The highest visibility was 17 m in August and the lowest was 2.5 m in October. Conclusion: In this study, economically important melanuria (Oblada melanura L. 1758), damselfish (Choromis chromis L. 1758), seabream (Diplodus vulgaris L. 1758) fish species were observed in the artificial reef area. It was confirmed that the ghost nets detected in the reef area indicate that they constitute an obstacle to illegal purse seine and trawler fishing.