Kuşadası Körfezi Pamucak plajlarının (Batı Türkiye) sedimantolojik ve mineralojik özellikleri
Sedimentological and mineralogical characteristics the Pamucak beaches of the Kuşadası Körfezi
- Tez No: 197516
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKUŞADASI KÖRFEZİ PAMUCAK PLAJLARININ (BATI TÜRKİYE) SEDİMANTOLOJİK veMİNERALOJİK ÖZELLİKLERİS.Çiğdem EYRİKAnkara ÜniversitesiMühendislik FakültesiJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mustafa ERGİNBu tez çalışmasının amacı Küçük Menderes Nehri'nin Ege Denizi'ne döküldüğü Pamucak plajı vegüneyindeki Davutlar plajı sedimentlerinin dokusal ve mineralojik özelliklerini ve bunları etkileyen-kontrol eden denizel hidrodinamik ve karasal jeolojik etmenleri ayrıntılı olarak araştırmaktır. Buçerçevede Pamucak ve Davutlar plajlarının kıyı çizgisi ve arka plaj ortamlarında toplam 42 noktaistasyonda sediment örnekleri alınmış ve tane boyu, ağır mineral ve jeokimyasal multielementanalizlerine tabi tutulmuşlardır.Plaj sedimentlerinde genelde orta ve ince kum tane boyu baskın olup, ortalama tane boyu, boylanma,tepelenme, yamukluk gibi değerlerdeki farklılıklar bölgesel değişebilen hidrodinamik ve akarsu girdisi ileizah edilebilir.Sedimentlerin ağır mineral miktarları % 0,8-75,2 arasında olup bu değerler genelde yüksekgörünmektedir. Ağır mineral fraksiyonları %5-20 arasında opak mineralleri içerirken, diğer minerallerin(almandin, pirop, grossular, sillimanit, stavrolit, rutil, epidot, zeozit, ojit, diopsit, hipersten, tremolit,aktinolit, horblend, glokofan, muskovit, biyotit, klorit, turmalin, sfen, disten oranları ise %
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisS. Çiğdem EYRİKAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geological EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Mustafa ERGİNThe main purpose of this thesis work is to investigate textural and mineralogical characteristics ofsediments in detail and factors controlling marine hydrodynamic and terrestrial geological effects atPamucak and Davutlar beaches where Küçük Menderes River enters the Aegean Sea. İn this contextsediments were collected at a total of 42 sampling stations from shoreline and backshore areas of thePamucak and Davutlar beaches. Sediment samples were then subjected to grain size, heavy mineral andgeochemical multielement analysis.Fine-to medium-sand is the dominant grain size of beach sediments and differences in mean grain size,sorting, skewness and kurtosis can be explaned by regional varying hydrodynamic and river inputconditons.Heavy mineral contents of sediments were generally high and varied between 0,8 and 75 %. Heavymineral fractions contained 5-20 % opaque minerals. Other minerals with abundances of between 5 and20 were almandine, pyrope, grossular, sillimanite, staurolite, rutile, epidote, zoisite, augite, diopside,hypersthene, tremolite, actinolite, horblende, glaucophane, muscovite, biotite, chlorite, tourmaline,sphene, disthene. Mineral distribution suggests that metamorphic Menderes Masif is the importantterrestrial geological source. Occurrences of high biotite contents along the wawe marks indicate thatgrains are transported not only through rolling but also lateral sliding on waves. The concentrations of Ti(