The relationship of industrial design and humanoid product: Analysis of the two blade runner movies
Endüstriyel tasarım ve insansı ürün bağlantısının iki bladerunner filmi üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 732292
  2. Yazar: EMRE ERU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelecekte, insansı ürünlerin günlük yaşamın bir parçası olması beklenmektedir. Bu durum, endüstriyel tasarım faaliyetlerini de etkileyecektir. Bilim kurgu sineması, geleceğin ürün ve sistemlerini tasarlamak, çevresel sorunlar ve teknolojik gelişmelerden sonra ortaya çıkması öngörülen problemleri çözmek için kritik öneme sahiptir. Philip K. Dick tarafından yazılan“Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?”kitabından aktarılarak yaratılan iki Blade Runner bilim kurgu filmi, siberpunk olarak sınıflandırılan evreni incelemek, toplumla harmanlanmış androidler hakkında sorular sormak ve tasarım açısından irdelenmek için uygun içeriklere sahiptir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, insansı formlar ile endüstriyel tasarım arasındaki ilişkinin ortaya konulması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that humanoid products will be a part of daily life in the future. Science fiction cinema that uses humanoids as a concept, is critical for designing the products and systems of the future. Also, sci-fi cinema is important to solve the problems that are predicted to arise after technological developments too. Two Blade Runner sci-fi movies, created by transferring from the book“Do Androids Dream of Electric Sheep?”by Philip K. Dick, have suitable content for examining the universe classified as cyberpunk, asking questions about androids blended with society, and being scrutinized in terms of design. From this point of view, the aim of the study determined as to reveal the relationship between humanoid forms and industrial design.