Sağlık iletişimi bağlamında kamu spotları analizi
Public announcements analysis in the context of health communication
- Tez No: 732325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlık iletişiminin kamu spotları üzerinden tartışıldığı bu araştırma; iletişim, sağlık, görsel ve işitsel anlatım konularını bir arada irdelemektedir. Diğer iletişim alanlarına kıyasla daha yeni bir alan olan sağlık iletişiminin sinematografik anlatım araçları ekseninde tartışılması, bu araştırmanın en özgün yanını oluşturmaktadır. Senaryo, oyunculuk, kurgu, renk, ışık ve ses tasarımı, kamera açı ve ölçekleri üzerinden analiz edilen kamu spotları aracılığıyla bir yandan sağlık iletişimi ve görsel anlatım arasındaki ilişki saptanmaya, diğer yandan kampanya mesajlarının doğru ve etkili biçimde aktarılmasında kamu spotunun etkisi ortaya konmaya çalışılmaktadır. Araştırma kapsamında örneklem olarak sağlık iletişimi konusunda çekilen dört kamu spotu incelenmiştir. İncelemede yöntem olarak Christian Metz'in geliştirdiği göstergebilimsel çözümleme yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca incelemelerde sağlık iletişimin özellikleri ve sinematografik anlatım araçları baz alınmıştır. Bu eksende araştırma şu soru cümleleri cevap aramaktadır: 1. Çalışma evreni içerisinde incelenen kamu spotlarında hangi temalar ön plana çıkarılmıştır? 2. İncelenen kamu spotları, biçim ve içerik olarak temel sinematografik anlatım araçlarıyla ne tür bir ilişki içindedir? 3. İncelenen kamu spotları, sağlık iletişimi ile nasıl bir ilişki içindedir? Araştırma sonucunda elde edilen veriler, sağlık iletişimi konusunda çekilen kamu spotlarının başarısını belirleyen unsurların iki aşamadan oluştuğunu göstermektedir. Birincisi, çekilen filmlerin sağlık iletişiminin özelliklerini ne ölçüde karşıladığı, ikincisi ise kampanya kapsamında çekilen filmlerin sinematografi gereklerini ne ölçüde sağladığıdır. Başarılı filmlerin bu iki aşamayı da gerçekleştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research discusses Public Announcements in the context of health communication. The research examines communication, health, visual and auditory expression issues together. The most original aspect of this research is the discussion of health communication, which is a newer field compared to other communication fields, on the axis of cinematographic expression tools. The films are analyzed through scenario acting, editing, color, light and sound design, camera angles and scales. In this way, it is tried to determine the relationship between health communication and visual expression through Public Announcements. In addition, it is tried to reveal the effect of the Public Announcements in the accurate and effective transmission of the campaign messages. Within the scope of the research, four Public Announcements about health communication were examined as a sample. The semiotic analysis method developed by Christian Metz was used as a method in the study. In addition, the examinations were based on the characteristics of health communication and cinematographic expression tools. In this axis, the research seeks answers to the following questions: 1. Which themes were highlighted in Public Announcements examined within the study universe? 2. What kind of relationship do the examined Public Announcements have with the basic cinematographic expression tools in terms of form and content? 3. How do the examined Public Announcements relate to health communication? The data obtained as a result of the research show that the factors determining the success of the Public Announcements about health communication consist of two stages. First, do the films examined within the scope of the research cover the features of health communication? The second is the extent to which the films meet the cinematography requirements. It is seen that successful films realize both of these stages.