Sultan Abdülmecid'in kızı Behice Sultan'ın hayatı (1848-1876)
The life of Behice Sultan, daughter of the sultan Abdülmecid (1848-1876)
  1. Tez No: 732327
  2. Yazar: HAVVA KILIÇ ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılın ortalarında kısa bir süre yaşamış Sultan Abdülmecid'in kızı Behice Sultan'ın biyografisi dönemiyle irtibatlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bağlamda dönemin saray teşrifatı, gelenekleri, Osmanlı modernleşmesinin ve ekonomik krizin elit kesimin hayatına etkileri, saraylıların sosyo-kültürel yaşantıları, moda, tüketim alışkanlıkları ve borçları gibi konular Behice Sultan'ın hayat hikayesi üzerinden işlenmiştir. Bunlar arasında önemli bir tarihsel olay sayılabilecek olan Sultan Abdülmecid dönemi saraylıların aşırı harcamaları ve hazineyi tehlikeye atacak boyuta varan borçları meselesi üzerinde ayrıca durulmuştur. O yıllarda çocuk yaşta olan Behice Sultan'ın söz konusu olaylara dahil olup olmadığı ve bundan sonra nasıl bir tüketim alışkanlığına sahip olduğu incelenmiştir. Neticede hem bu olay özelinde hem de hayatının genelinde sultanın zamanının genel haline uyum sağlayıp sağlamadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the biography of Behice Sultan, the daughter of Sultan Abdulmecid, who lived for a short time in the middle of the 19th century, is discussed in connection with the period. In this context, subjects such as the palace ceremonies and traditions of the period, the effects of Ottoman modernization and the economic crisis on the life of the elite, the socio-cultural life, fashion, consumption habits and debts of the harem were handled through the life story of Behice Sultan. Among them, the irrational expenditures of the harem during the reign of Sultan Abdulmecid, which can be considered an important historical event, and their debts that endanger the treasury were emphasized. It has been examined whether Behice Sultan, who was a child in those years, was involved in the aforementioned events and what kind of consumption habits she had after that. All in all, it has been revealed whether she has adopted the milieu of her time or not both in this event and in her life.