Sultan Abdülmecid'in kızı Mediha Sultan'ın hayatı: 1856-1928
The life of Mediha Sultan who is daughter of Sultan Abdülmecid: 1856-1928
- Tez No: 322051
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sultan Abdülmecid'in kızı olan Mediha Sultan 1856 senesinde dünyaya geldi. Hanedana mensup diğer sultanlar gibi iyi bir eğitim alan Mediha Sultan babası Sultan Abdülmecid ve Annesi Gülistû Kadın'ın ölümünün ardından, Saray geleneklerine göre Sultan Abdülmecid'in üçüncü kadını, Verdicenan kadına verilmiştir. Sultan Abdülmecid döneminden itibaren Saray hayatında başlayan batılılaşma ortamında büyüyen Mediha Sultan, 19 yaşına geldiğinde Sami Paşazade Necib Bey'i görüp beğenmişti. Padişah kızlarının siyasi çıkarlar göz önüne alınarak gerçekleştirilen evlilikleri, dışında olan bu durum Mediha Sultan'ın evliliğini güçleştirmişti. Sultan Abdülaziz'in şüpheli ölümünün ardından tahta geçen Sultan II. Abdülhamid, Mediha Sultan'ın evlenmek üzere seçmiş olduğu Necib Bey'i damatlığa kabul etmemişti. Bunun üzerine, Mediha Sultan derdini analığı Verdicenan Kadın'a bir mektup vasıtasıyla anlatmıştı. Verdicenan Kadın kızının derdini Sultan II. Abdülhamid'in analığına anlatmış ve neticede Padişah Mediha Sultan ve Necip Bey'in evliliğini kabul etmişti. 4 yıl kadar evli kalan çiftin birlikteliği, Necib Paşa'nın ani hastalığı neticesinde vefatıyla sonuçlanmıştı. Mediha Sultan ve Necip Paşa'nın Abdurrahman Sami Bey adında bir çocukları dünyaya gelmişti.Mediha Sultan ilk eşi Necip Paşa'nın vefatının ardından büyük bir üzüntü yaşamıştı. Sultan II. Abdülhamid kardeşi Mediha Sultan'ın dul kalmasını uygun görmeyip, Sultan'ın yeniden evlenmesini istemişti. Mediha Sultan ilk eşinde olduğu gibi ikinci eşini de yine kendisi seçerek Seyyid Molla İzzet Efendi'nin oğlu Mehmet Ferid Bey'i kendine eş olarak seçmişti. Siyasi tecrübesizliğinden dolayı Sultan II. Abdülhamid döneminde önemli vazifelere getirilmeyen Damat Ferid Paşa, Mediha Sultan'ın öz kardeşi Sultan Vahdeddin döneminde sadrazamlık gibi önemli bir göreve getirilmiştir. Damat Ferid Paşa'nın devlet kademesinde böylesine yükselmesinin en önemli sebebi Mediha Sultan'ın eşi olmasıydı. Kurtuluş Savaş'ının zafere ulaşması neticesinde, yurtta barınamayacağını anlayan, Ferid Paşa Avrupa'ya kaçtı. Mediha Sultan ve torunları da Avrupa'ya gitmek zorunda kalarak, Fransa'nın Nice şehrine yerleştiler.1923 senesinde Damat Ferid'in vefatı ve ardından Hanedan'ın sürgün edilecek olması Mediha Sultan'ın zor zamanlar geçirmesine neden olacaktı. 1928 senesinde dûçar olduğu hastalık neticesinde akli muvazenesini yitirmiş bir vaziyette hayata gözlerini kapatmıştı.
Özet (Çeviri)
Mediha Sultan, child of Sultan Abdülmecid was born in 1856. After she who received a good education like other Sultans of the dynasty lost her parents at a young age, according to the traditions of the palace she was adopted Verdicenan Kadın who was third women of Sultan Abdülmecid. At the age of 19, Mediha Sultan growing up in a modern environment,which emerged during the reign of Sultan Abdülmecid fell in love with Necip Bey who was son of Abdurrahman Sami Paşa and unlike the other Sultans, she chose her future spouse herself. However, Sultan Abdulhamid II who ascended the throne after suspicious death of Sultan Abdülaziz did not accept Necip Bey as a groom. On this situation, Mediha Sultan wanted to help Verdicenan Kadın and Verdicenan Kadın send a letter to stepmather of Sultan Abdülhamit II to convince her her son to approve this marriage. As a result, Mediha Sultan and Necip Bey got married which lasted four years until Necip Bey?s death. Mediha Sultan and Necip Bey had a child who name was Abdurrahman Sami Bey.Having lost her husband, Mediha Sultan experienced a great sarrow. Because of pressure of Sultan Abdülhamit II, she had her the second marriage to Ferit Bey who was son of Seyyid Molla İzzet Efendi, as the same of the first marriage she chose her spouse again. Ferit Bey was lack of political experince; therefore, he was not assigned to important post for along time but in term of Sultan Vahdeddin who was brother of Mediha Sultan, he rose rapidly and became grand vizier. The reason why Damat Ferit Paşa got very important position in the government was his wife, Mediha Sultan. Gained a victory in the War of Independence, Ferit Paşa escaped from the country to Europa because he saw that he could not live in there any more. Mediha Sultan and her grand children fallowed him and then they lived together in Nice, France. Due to Damat Ferit Paşa?s death and the decision of exile of the dynasty, Mediha Sultan eperienced difficult times. Therefore, in 1928, she fell ill which caused her not to perceive things and died.