Hazır endüstriyel seramik ürünlerin sanat objesi olarak kullanımı: Seramik bebekler
Use of ready-made industrial ceramic products as art objects: Ceramic dolls
- Tez No: 732330
- Danışmanlar: PROF. SIDIKA SİBEL SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
18. yüzyılda Endüstri Devrimi ile birlikte seramik endüstrisi de gelişme sürecine girmiş, seramik hammaddelerin işlenmesi sonucu endüstriyel seramik ürünler ortaya çıkmıştır. Buna paralel olarak insan hayatını kolaylaştıran hazır endüstriyel seramik ürünler, kendi kullanım amacı dışında, yeni sanat anlayışları ile çeşitli biçimlere bürünerek, çağdaş seramik sanatında sanat objesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda hazır endüstriyel seramik ürünlerin sanat objesi olarak kullanımında konu olarak bebeklerde yer almaya başlamıştır. Dünya coğrafyalarına bakıldığında oyuncak, sanatsal ve koleksiyon amacıyla seramik ve farklı malzemelerden yapılan insan formundaki her türlü figür“bebek”olarak nitelendirilmiş ve Dünya'da 20. yüzyılda sanat bebekleri (art doll) olarak yerini almıştır. Dünya bebeklerinden örnekler incelendiğinde her birinin ait olduğu coğrafyanın inanç ve kültürel kodlarını yansıttığı görülmüştür. İlk örneklerine Antik Çağ'da rastlanan seramik (pişmiş toprak) bebekler ise günümüz çağdaş seramik sanatında da sanatçıların her zaman ilgi alanına girmiş ve aynı zamanda eserlerinde ifade aracı olmuştur. Üç ana bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde; endüstriyel seramik ürünler araştırılmış, çağdaş seramik sanatında hazır endüstriyel seramik ürünleri sanatsal ifade aracı olarak kullanan sanatçıların eser örnekleri incelenmiştir. İkinci bölümünde; dünya bebeklerinden örneklere yer verilmiş ve seramik bebeklerin tarihsel süreci araştırılmıştır. Çağdaş seramik sanatında serbest şekillendirme ve hazır endüstriyel seramik parçalar kullanarak seramik bebek üretimi yapan sanatçıların eser örnekleri incelenmiştir. Araştırma kapsamının üçüncü bölümünde ise; tezin ana konusunu da teşkil eden seramik bebeklerle ilgili konular seçilerek uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulama aşamasında bisküvi pişirimi yapılmış ürünler tercih edilmiş ve özgün çalışmalar ortaya çıkarılarak uygulama süreci ve sonucu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, with the Industrial Revolution, the ceramic industry, entered a development process, and industrial ceramic products emerged as a result of the processing of ceramic raw metarials. In parallel with this, ready-made industrial ceramic products, which facilitate human life, have begun to be used as art objects in contemporary ceramic art by taking various forms with new artistic understandings, apart from their own purpose of use. In this context, the use of ready-made industrial ceramic products as art objects has started to take place in dolls as a subject. When we look at the world geographies, all kinds of human-shaped figures made of toys, ceramics and different materials for artistic and collection purposes are described as“dolls”and have taken their place as art dolls in the world in the 20th century. When the samples from the world's dolls were examined, it was seen that each of them reflected the belief and cultural codes of the geography they belonged to. Ceramic (terracotta) dolls, the first examples of which were encountered in Antiquity, have always been in the field of interest of artists in today's contemporary ceramic art and have also been a means of expression in their works. In the first part of the thesis, which consists of three main parts; industrial ceramic products were researched, and examples of the works of artists who used ready-made industrial ceramic produsts as a means of artistic expression in contemporary ceramic art were examined. In the second part; examples from world dolls are included and the historical process of ceramic doll is investigated. The examples of works of artists who produce ceramic dolls by using free-forming and ready-made industrial ceramic pieces in contemporary ceramic art were examined. In the third part of the research scope; The topics related to ceramic dolls, which also constitute the main subject of the thesis, were selected and their applications were carried out. In the application phase, biscuit-fired products were preferred and original studies were revealed and the application process and result were explained.