Avrupa Adalet Divanı'nın , Avrupa Birliği üye devletlerinde AB hukukunun uygulanmasındaki rolü
The role of the European Court of justice in the application of European Union law in the European Union member states
  1. Tez No: 732329
  2. Yazar: XHESINA LLAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZKAN BORSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa Adalet Divanı (AAD), zamanla, kurucu antlaşmalarda kendisine öngörülenden daha fazla yetkiyle donanmış hale gelmek suretiyle, AB Hukukunun, üye devletlerin ulusal hukukuna üstünlüğünü vurgulayan bir yaklaşım geliştirmiştir. AB Hukukunun ulusal düzeyde benimsenmesi ve uygulanması ise üye devletler için önemli bir yükümlülüktür. Nitekim üye devletlerin AB Hukukunu benimsememesi ve/veya -doğru şekilde- uygulamaması halinde, Avrupa Komisyonu ve/veya diğer üye devletler bu durumu AAD'ye sunma hakkına sahiptir. İşte bu noktada İhlal Prosedürü, AAD'nin“AB Hukukunun Koruyucusu”olmasını sağlayan en önemli işlevlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezin odak noktası, işbu prosedürün açıklayıcı yöntemle ele alınarak AAD kararlarının; üye devletleri, AB Hukukunu kendi ulusal mevzuatlarında uygun şekilde kabul etmelerine ve doğru uygulamalarına zorlamadaki rolünün incelenerek (bu rolün) etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızın ulaşmış olduğu sonuç şudur ki, Divan'ın söz konusu işlevine yönelik eleştiriler olmasına ve üye devletlerin Divan'ın bu rolüne ilişkin tavırlarının farklılık göstermesine rağmen, AAD ve oluşturmuş olduğu içtihat hukuku, AB Hukukunun korunması ve üye devletlerce benimsenerek doğru ve standart şekilde uygulanması hususunda büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In time, the European Court of Justice (ECJ) has been endowed with more powers than had been granted to it by relevant treaties and has developed its own doctrine emphasizing the superiority of the EU Law against the national laws of the member states. Adopting and proper implementing of the EU Law at the national levels is an important obligation for the member states. So much that, should any state fail to adopt and/or properly implement the EU Law, the European Commission and/or other member states shall have the right to claim this before the Court. And the Infringement Procedure is one of the most important functions of the ECJ, as“The Guardian of the EU Law”. The focus of this thesis is the very investigation of this procedure and the evaluation of its success as well as the importance of the decisions of the ECJ in enforcing the member states to adopt the EU law in their national legislations. As for our findings, it can be said that despite the fact that the ECJ is a controversial institution in the sense that there exist criticisms towards its above-mentioned role and that the approaches the member states have developed vary much across the Union, the ECJ and its case law have proven to be essential in guarding the EU Law and guaranteeing its proper and standardized implementation in the member states.