Rahimizade İbrahim Harimi Çavuş'un 'Zafername-i Sultan Murad Han' adlı eserinin transkripsiyonu
- Tez No: 73236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NEZİHİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Rahîmîzade İbrahim Harîmî Çavuş,“Zafername-i Sultan Murad Han”adlı eserini 1578 yılında İran üzerine sefere tayin edilen Lala Mustafa Paşa'nın emri üzerine hazırlamıştır. Lala Mustafa Paşa, İran üzerine sefere çıktığında Kütahya'ya uğramış ve burada kendisini karşılayan Rahîmîzade'yi“Zahir olıcak ahvâli”tahrir etmesi için beraberinde götürmüştür. Elli üç varaktan oluşan eser, Lala Mustafa Paşa'nm şark serdarlığına atanması ve ordunun 29 Nisan 1578 tarihinde Üsküdar'dan hareketiyle gelişen olayları (Çıldır Muharebesi, bu muharebenin kazanılmasından sonra Gürcü prenslerinin itaatini, Tiflis'in fethini, Özdemir oğlu Osman Paşa'nm Koyun Geçidi zaferi ve Şirvan'ın fethini, Kars kalesinin inşasını, Osman Paşa'nm Şirvan ve Dağıstan'da Safevîlerle mücadelesini) anlatır. Serdar Lala Mustafa Paşa'nm İstanbul'a dönüşü ile kitap son bulur.
Özet (Çeviri)
Rahîmîzade Ibrahim Harîmî Çavuş prepared his work“Zafername-i Sultan Murad Han”by the order of Lala Mustafa Pasha who was appointed for a campaign against Persia in 1578 When Lala Mustafa Pasha was on the way for the campaign against Persia, he stopped in passing Kütahya and took Rahimizade with him in order to make him to write“things to become evident”. The book, which is composed of 53 pages, explains the appointment of Lala Mustafa Pasha as Eastern Commander, the army's departure from Üsküdar in 29 April 1578 and the events that happened afterwards (the war of Çıldır, after this war the obedience of the Georgian princes, the conquest of Tiflis, Özdemiroğlu Osman Pasha's Koyun Geçidi victory, and his conquest of Shirwan, the construction of the castle of Kars, and the struggle of Özdemiroğlu Osman Pasha with the Safawids in Shirwan and Daghestan). The book concludes with Lala Mustafa Pasha's return to Istanbul.