اثر كود فسفر معدني و بيولوژيك بر چغندر قند
Madeni ve biyolojik fosfor gübresinin şeker pancari üzerindeki etkileri
- Tez No: 851845
- Danışmanlar: PROF. DR. FARROKH RAHIMZADE KHOIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan araştırma 2007 yılında Tebriz İslami Azad Üniversitesine ait deneme tarlalarında, Tesadüf Blokları Faktöriyel Deneme Desenine göre, 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Yapılan araştırmada, triple süper fosfat ve biyolojik fosfor gübresinin şeker pancarının verim ve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gübre faktörünün incelenen özellikler üzerinde sağladığı etkilerin daha net incelenmesi için, iki farklı şeker pancarı çeşidi (BR1 ve 7233 daha) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre toprakta yeterli miktarda fosfor minerali bulunduğu takdirde uygulanan herhangi bir fosforlu gübre, şeker pancarının verim ve kalitesi üzerinde olumsuz etkiye sebep olmuştur. Uygulanan fosforlu gübrelerin maliyeti ve çevre kirliliği üzerindeki etkilerinin yanı sıra, aşırı fosfor gübresinin uygulanması, özellikle kireç oranı yüksek olan topraklarda, bitkilerde besin elementi noksanlığına yol açmaktadır. Ayrıca fosforlu gübrelerin BR1 şeker pancarı çeşidi üzerine sağladığı etki, 7233 şeker pancarı çeşidine kıyasen daha olumlu olup, iki çeşidin özellikleri kıyaslandığında fosfor gübresi BR1 çeşidinin LAI, kuru madde ve şeker oranı üzerinde daha olumlu etki sağladığı tesbit edilmiştir. Ayrıca BR1 çeşidi 7233 çeşidine kıyasen fosfor fazlalığına karşı daha dayanıklı olduğu da kanıtlanmıştır. Toprakta yeterli miktarda fosfor bulunduğu taktirde, ister biyolojik ister ticari fosfor (madeni) gübresinin uygulanması verim üzerinde olumsuz etki sağlamaktadır. Ayrıca toprakta fosfor mineralinin fazla bulunduğu taktirde biyologik fosfor gübresin mineral fosfor gübresine kıyasen daha az olumsuz sonuçlara sebep olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation has been conducted on the base of factorial experiment, RCB design in Islamic Azad University, Tabriz branch in 2007. In order to evaluation of evaluation of mineral phosphorus fertilizer and biological phosphorus fertilizer effect on agronomic, quantitative traits of sugar beet an experiment conducted on the base of factorial experiment, RCB design in Islamic Azad University Tabriz branch, in 2007. supper phosphate triple has been used in this experiment. In addition to for the better evaluation of different fertilizer treatment on studied traits, cultivars 7233 and BR1 has been used as experimental materials. This experiment results showed that application of phosphorus fertilizers in soils with sufficient phosphorus content had no sensitive effects, and decreased quantitative and qualitative traits in this plant. On the base of phosphorus fertilizer cost and increasing biological environment pollution application of extensive phosphorus result in some stresses in plants such as nutritional stress, this subject is more important in this soils. The result of this experiment showed that BR1 cultivar had better quantitative an qualitative traits like leaf area, dry weight and high sugar content, also in compare with 7233 cultivar BR1 had more sustain reaction to in phosphorus fertilizer application. Consequently on the base of this experiment results, it can be suggested that in soils with sufficient phosphorus, frequent application of mineral fertilizer and even biological fertilizer did not increase yield and resulted to decreasing yield. On the base of this experiment it can suggested that in addition to negative effect at biological fertilizer , in compare with mineral phosphorus fertilizer had little decreasing in measured traits.