Investigation of the repetitive DNA elements in the genome of mungbean (Vigna radiata)
Maş fasulyesi (Vigna radiata) bitkisinde tekrarlayan DNA elementlerinin araştırılması
- Tez No: 732371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET LATİF TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Maş fasulyesi (Vigna radiata L. Wilczek) tek yıllık, sıcak mevsim baklagilidir ve insanlar için iyi bir besin kaynağıdır, 22 kromozomlu diploid bir bitkidir (2n=2x=22) ve genom boyutu 579 Mbp'dir. Tekrarlayan DNA dizileri, evrimsel bir role sahip olup bitkilerin genom boyutlarındaki varyasyonunun birincil kaynağıdır ve nükleer DNA'nın yaklaşık %97'sini oluştururlar. Maş fasulyesinde bu dizilerin karakterizasyonu, kültüre alınmış ve yabani üyeleri ile geniş gen kaynaklarına sahip olan Vigna türlerinin farklı çevresel koşullara adaptasyonuna, genom içi ilişkilerinin aydınlatılmasına, yeni çeşitlerin geliştirilmesine ve ıslah için markörlerin kullanımına katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında maş fasulyesi genom yapısının dinamiklerine ışık tutmak ve ıslah uygulamalarına yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Literatürde maş fasulyesi ile ilgili sınırlı sayıda sitogenetik ve moleküler çalışma olması nedeniyle, tekrarlayan DNA elementlerinin biyoinformatik yöntemlerle tanımlanması ve analizi, özel tasarlanmış primerler ile klon temelli analizleri ve FISH ile kromozomlar üzerinde haritalanması yapılmıştır. Maş fasulyesi genomunda ilk kez Vr29 ve Vr180 isimli, tekrarlayan DNA dizileri bildirilmiş ve onların kromozomal lokasyonları belirlenmiş. Bu tez çalışmasının bulguları ıslah ve genom analizi çalışmalarında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mungbean (Vigna radiata L. Wilczek) is an important annual warm season legume that is a good food source for humans. Mungbean is a diploid plant with 22 chromosomes (2n=2x=22) and its genome size is 579 Mbp. Repetitive DNA sequences are the primary source of genome size variation in plants, play an evolutionary role and make up about 97% of nuclear DNA. Therefore, studies on the characterization of these sequences in mungbean contribute to the adaptation of Vigna species, which have large gene resources with cultivated and wild members, to different environmental conditions, to their relationship within the genome, to the development of new varieties and use of markers in breeding programs. It is aimed to shed light on the dynamics of the genome structure of mungbean and to help the continuation of breeding practices. Due to the limited amount of cytological and molecular studies on mungbean in the literature, identification and analysis of repetitive DNA elements in the genome by bioinformatics methods, clone- based analyzes with specially designed primers, and mapping on chromosomes by FISH were performed. These analyzes include the identification of repetitive DNA sequences named Vr29 and Vr180 and their chromosomal locations, which were reported for the first time in the mungbean genome, and the detection of these sequences will play an important role in future breeding and genome analysis studies.