Effects of use of cement and sodium silicate treatment on organic soil behaviour
Çimento ile sodyum silikat karışımının organik zemin davranışına etkileri
  1. Tez No: 732372
  2. Yazar: VERONICA GACAMBI KIUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oganik zemin, özellikle geoteknik mühendisliği açısından en sorunlu zeminlerden biri. Bu çalışma, organik zemine çimento ve sodyum silikat ilavesinin etkisinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, kullanılan organik zemin örnekleri Türkiye'de Kayseri Serbest Bölgesi'nden alınmıştır. Organik zeminin jeoteknik özellikleri, stabilize edici malzemelerin eklenmesinden önce ve sonra belirlenmiştir. Sodyum silikat, zeminin kuru ağırlığının %3 ve %6'sı oranındaki bileşimlerde eklenirken, zayıf organik zeminin yerine %10 ve %20 oranlarında çimento kullanılmıştır. P numunesi olarak tanımlanan organik zeminin indeks özellikleri ve jeoteknik özellikleri belirlenmiş ve bu, her bir karışım tasarım numunesinin dayanım iyileştirmelerinin elde edildiği referansı oluşturmuştur. Zeminin ve karışımların optimum su muhtevasi ve maksimum kuru yoğunluğu standart proktor testi kullanılarak elde edilmiştir. Jeoteknik özelliklerin belirlenmesi için, Serbest Basınç (UCS), Kalifornia Taşıma Oranı (CBR) ve Düşen Seviyeli Permeabilite Deneyleri kullanılmıştır. UCS deneyleri, 1, 7, ve 28 gün boyunca hava ile kürlenen numuneler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Islatılmış ve ıslatılmamış CBR numuneleri 1, 7, ve 28 gün sonra test edilmiştir. CBR ve UCS deneylerinden, daha uzun kürlenme sürelerinin mukavemeti daha da artırdığını göstermiştir. 7 günlük kürlenen numuneler için 1 günlük numunelere göre daha yüksek değerler elde edilmiş ve en yüksek değerler 28 günlük kürlenen numuneler elde edilmiş. Daha yüksek çimento ve sodyum silikat bileşimlerine sahip tasarım karışımları en yüksek mukavemet değerlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
The study is aimed at evaluating the effect of adding cement and sodium silicate to organic soil which has been considered as one of the most problematic soils by many researchers, especially when it comes to geotechnical engineering. Organic soil samples used in this study were obtained from Kayseri Free Area in Turkey. Geotechnical properties of organic soil are determined before and after the addition of the stabilizing materials Sodium silicate is added in compositions of 3% and 6% of the dry weight of soil while cement is used to replace the weak organic soil in 10% and 20% ratios. Consequently, four different samples were obtained from the mix ratios. Index properties and geotechnical properties of organic soil, which was identified as sample P, were determined and this formed the reference upon which strength improvements of each mix design sample were obtained. Optimum moisture content and maximum dry density of the soil and the various mixes were obtained using standard proctor test. UCS tests, California Bearing Ratio (CBR), and permeability tests were used to determine geotechnical properties. UCS tests were conducted on air cured samples for 1, 7, and 28 days. Soaked and unsoaked CBR samples were tested after 1, 7, and 28 days. From the experiments, sodium silicate and cement were seen to improve the strength of organic soil. CBR and UCS tests indicated that longer curing periods improved strength even more. Higher values were obtained for 7-day cured samples than for 1-day samples with the highest values being obtained for 28 days cured samples. Design mixes with higher cement and sodium silicate compositions gave the highest values of strength. In conclusion, sodium silicate and cement give positive results when it comes to stabilizing organic soil.