Sağlıklı kişilerde proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon germe öncesi foam roller uygulamasının hamstring esnekliği ve uyluk deri sıcaklığına etkisi
Effect of foam roller application prior to proprioceptive neuromuscular facilitation stretching on hamstring flexibility and thigh skin temperature in healthy subjects
  1. Tez No: 732396
  2. Yazar: SİNEM YENİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı sağlıklı kişilerde Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon (PNF) germe öncesi foam roller (FR) uygulamasının hamstring esnekliği ve uyluk deri sıcaklığına akut etkisini incelemekti. Katılımcılar (n=60) randomize olarak PNF, PNF ve foam roller (PNF+FR), PNF ve vibrasyonlu foam roller (PNF+VFR) ve kontrol grubuna ayrıldı. PNF germe kas-gevşe tekniği kullanılarak yapıldı. Başlangıçta, uygulamadan hemen sonra ve 30 dakika (dk) sonra aktif diz ekstansiyon (ADE) testi ve otur-uzan testi ile hamstring esnekliği, termal görüntüleme ile uyluk deri sıcaklığı değerlendirildi. ADE testi sonuçları uygulamadan hemen sonra PNF+VFR ve PNF+FR gruplarında PNF grubuna göre daha fazla artış gösterdi (p=0,010, p=0,040).
Özet (Çeviri)
The aim of study was to examine the acute effect of foam roller (FR) application prior to proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) stretching on hamstring flexibility and thigh skin temperature in healthy subjects. Participants (n=60) were randomly allocated to PNF, PNF and foam roller (PNF+FR), PNF and vibrating foam roller (PNF+VFR), and control groups. PNF stretching was performed using contract-relax technique. Hamstring flexibility was assessed with Active Knee Extension (AKE) test and sit-reach test, and thigh skin temperature was assessed with thermal imaging at baseline, immediately after the application and after 30 minutes.