Pandemi döneminde Adana'daki çeşitli bölgelerde iç ve dış mekân hava kalitesinin bazı parametreler bakımından incelenmesi
Investigation of indoor and outdoor air quality in various regions in Adana by some parameters during the pandemic period
  1. Tez No: 732425
  2. Yazar: NUR DİDEM KEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAYTO KESKİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknolojinin gelişmesi, nüfusun artması buna bağlı çarpık ve düzensiz yapılaşmanın artması hava kirliliğini tetiklemektedir. Pandemi şartları sonrası iç ve dış ortam hava kalitesi ve havalandırma daha da önem kazanmıştır. İnsanlar vakitlerinin büyük kısmını kapalı alanlarda geçirdiği için iç ortam hava kalitesinin insan sağlığını etkilemeyecek düzeyde tutulması önemlidir. Bu çalışma, Adana ilinde bulunan 4 farklı ilçede (Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova) gerçekleştirilmiş olup ölçümler 6 ay sürmüştür. Her ilçede bir istasyon seçilerek iç ve dış ortamda günde 3 kez (saat 10:00, 13:00, 16:00'da) karbondioksit, bağıl nem ve sıcaklık ölçümleri elle taşınan karbondioksit ölçüm cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ölçümler Matlab 2019rd programı kullanılarak grafiklere dönüştürülmüş ve IBM SPSS 26 bilgisayar programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD ve Hockberg testleri kullanılarak yorumlanmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre iç ortam karbondioksit ve bağıl nem miktarının kişi sayısı ile arttığı görülmüş olup hem dış hem iç ortamda çevresel faktörlerin ölçüm alınan istasyonlarda etkili olduğu görülmüştür. İstasyonlardaki iç ortam karbondioksit değerlerinin genel olarak 1000 ppm lik ASRAE Standardına uyduğu dolayısıyla insan sağlığı açısından iç ortam hava kalitesinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Detaylı yorum ve tartışmalar bulgular ve tartışma kısmında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology, the increase in population and the increase in irregular constructions trigger air pollution. After the pandemic conditions, indoor and outdoor air quality has gained even more importance. People spend a lot of time indoors, so it is important to keep indoor air quality at a level that does not affect their health. This study was conducted in 4 different districts of Adana (Seyhan, Yüreğir, Sarıçam and Çukurova) and lasted for 6 months. By choosing a station in each district, carbon dioxide, relative humidity and temperature measurements were carried out 3 times a day (at 10:00, 13:00, 16:00) indoors and outdoors, with a hand-held carbon dioxide measuring device. The measurements were converted into graphics with the Matlab 2019rd program and IBM SPSS 26 was used for statistical analysis. Results were interpreted using analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD and Hockberg tests. According to the measurement results, it was observed that the amount of indoor carbon dioxide and relative humidity increased with the number of people, and it was observed that environmental factors were effective both in the outdoor and indoor environments at the stations where the measurement was taken. It has been determined that the indoor carbon dioxide values in the stations generally comply with the ASRAE Standard of 1000 ppm, so the indoor air quality is sufficient for human health. Detailed comments and discussions were made in the findings and discussion section.