Farklı yüzeylerde yapılan Core egzersizinin fiziksel performansa etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of Core exercise performed on different surfaces on physical performance
  1. Tez No: 732424
  2. Yazar: HATİCE CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.YILDIZ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzeylerde yapılan core egzersizlerinin fiziksel performansa etkisini karşılaştırmaktır. Bu amaçla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 18-24 yaş arasında bulunan 25 öğrenci gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır (Yaş: 20.32 ± 1.43 yıl; Boy: 168.13 ± 5.49 cm; Vücut Ağırlığı (VA): 62.22 ± 9.13 kg) Katılımcılar randomize yöntemle sabit zemin grubu (SG) (n=7) ve sabit olmayan zemin grubu (SOG) (n=18) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba, kendi gruplarına ait olan zeminde 8 hafta boyunca haftanın 3 günü aynı core egzersiz programı uygulanmıştır. Katılımcılara hem egzersiz öncesi, hem de 8 hafta sonrası vücut komposizyonu, izokinetik bacak kuvveti, izometrik sırt ve el kavrama kuvveti, dinamik ve statik denge testi, Wingate anaerobik güç testi, sıçrama testi ve esneklik ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığının saptanması için Shapiro Wilk testi yapılmıştır. Normal dağılıma uygun verilerde ölçümler arası karşılaştırma için Paired T testi, iki grup arasındaki karşılaştırma için ise Independent T testi, normal dağılımı uymayan verilerde ise ölçümler arası karşılaştırmada Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effects of core exercises performed on different surfaces on physical performance. For this purpose, 25 students between the ages of 18-24, studying at Hatay Mustafa Kemal University School of Physical Education and Sports, voluntarily participated in the study (Age: 20.32 ± 1.43 yıl; Height: 168.13 ± 5.49 cm; Body weight (VA): 62.22 ± 9.13 kg). Participants were randomly divided into two groups as stable surface (SG) (n=7) and unstable surface (SOG) (n=18). Core exercise program were aplied to both groups 3 days a weeks for 8 weeks on the surfaces belonging to their groups. Participants' body composition, isokinetic leg strength, isometric back and hand grip strength, dynamic and static balance test, Wingate anaerobic strength test, jump test and flexibility were measured before and after 8 weeks.SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained. Shapiro Wilk test was used to determine whether the data were suitable for normal distribution. Paired T test was used for comparison between measurements in data suitable for normal distribution, Independent T was used test for comparison between groups, Wilcoxon test was used for comparison between measurements for data whose normal distribution was not compatible, and Mann Whitney U test was used for comparison between groups.