Humik asit ve mikrobiyal gübre uygulamalarının topraktaki alınabilir elementler ve enzimler üzerine etkisi
Effects of humic acid and microbial fertilizer applications on soil extractable elements and soil enzymes
  1. Tez No: 732428
  2. Yazar: FURKAN ETEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında; son yıllarda adı sık duyulan Bitki Gelişimini Teşvik Edici Bakteriler (PGPB)'den iki ticari (A, B) ve bir yerli izolat karışımı (C) olmak üzere üç mikrobiyal gübre, bir yerli humik asitle (TKİ-Humas) birlikte ve tek başlarına topraklara uygulanmıştır. Bu topraklardan kontrollü inkübasyon şartlarında üç farklı dönemde (60., 90. ve 120. günler) örnekler alınarak; toprakta ekstrakte edilebilir elementlerden Sodyum (Na), Potasyum (K), Fosfor (P), Kalsiyum (Ca), Mağnezyum (Mg), Demir (Fe), Bakır (Cu), Çinko (Zn), Mangan (Mn), Bor (B), Molibden (Mo), Nikel (Ni), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb) ve Krom (Cr) analizleri; Toprak enzimlerinden Üreaz (Ürz), Katalaz (Kat), Dehidrogenaz (Dhg), Alkali fosfataz (Aft) ve Beta-Glikozidaz (B-Gli) enzim aktiviteleri ile topraklarda solunum (CO2), Mikroorganizma Sayıları (MOS), Amonyum (NH4), Nitrat (NO3) ve toprakların suya dayanıklı agregat stabilitesi analizleri yapılmıştır. Tüm bu analiz sonuçlarının Humik Asit (HA) ve Mikrobiyal Gübre Uygulamaları (MGU)'na bağımlı değişimleri örnekleme dönemleri bazında istatistiksel olarak incelenmiştir. Elde edilen 60. gün verilerine göre tek başına HA uygulamasının katalaz, B-Gli, NH4, K, Na, B, Cu, Zn ve Ni özelliklerine etkisi önemsiz olmuştur. Bu dönemde MGU ele alındığında B dışında incelenen tüm özelliklerin değişimi önemli derecede değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, three microbial fertilizers, two commercial (A, B) and a native isolate mixture (C) from plant growth promoting bacteria (PGPB), which were popular in recent years, were applied to the soil alone or together with humic acid (TKI-Humas). Samples were taken from these soils in three different periods (60th, 90th and 120th days) under controlled incubation conditions; sodium (Na), potassium (K), phosphorus (P), calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe), copper (Cu), zinc (Zn), manganese (Mn), boron extractable elements in the soil (B), molybdenum (Mo), nickel (Ni), cadmium (Cd), lead (Pb) and chromium (Cr) analyzes; urease (Ure), catalase, dehydrogenase (Dhg), alkaline phosphatase (A-phosp) and beta-glycosidase (B-gly) enzyme activities and respiration (CO2), microorganism counts (MC), ammonium (NH4) in soil enzymes. Nitrate (NO3) and water-resistant aggregate stability analyzes of the soils were performed. Variations of all these analysis results dependent on humic acid (HA) and microbial fertilizer applications (MFA) were statistically analyzed based on sampling periods. According to the 60th day data obtained, the effect of HA application on catalase, B-gly, NH4, K, Na, B, Cu, Zn and Ni properties was not statistically significant. In this period, when MFA was taken into consideration, significant changes were observed in all the examined features except B.