Farklı jeolojik üniteler üzerinde oluşmuş toprakların fizikokimyasal ve besin elementi içeriklerinin değerlendirilmesi: Van-Bitlis illeri
Evaluation of the physiochemical and nutritional element content of soils created on different geological units: Van-Bitlis provinces
- Tez No: 732429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİYAMİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü havzası çevresinde bulunan farklı jeolojik üniteler üzerinde oluşmuş toprakların fizikokimyasal özellikleri ve besin elementi içerikleri araştırılmış ve tanımlayıcı istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bölgenin jeolojik haritaları ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak 8 farklı jeolojik ünite belirlenerek her bir ünitenin 5 farklı bölgesinde, 0-30 cm derinliğinden yüzey toprak örneği alınarak toprakların fizikokimyasal özellikleri ve besin elementi içerikleri belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre topraklarda pH alkali düzeyde, kireç içeriği genellikle orta kireçli ve kireçli düzeylerinde belirlenmiştir. Toprakların organik madde içeriği az ve orta seviyelerde olup EC okuma değerleri tuzsuz seviyesinde, tekstür sınıfı ise genel olarak killi tın ve kumlu killi tın olarak bulunmuştur. Topraklarda bulunan yarayışlı makro besin elementlerinden azot içeriği genellikle az ve yeterli, fosfor içeriği az, potasyum içeriği çok yüksek düzeyde belirlenmiştir. Yarayışlı kalsiyum ve magnezyum içerikleri yeterli, sodyum içerikleri ise düşük seviyede bulunmuştur. Toprakta bulunan mikro besin elementlerinden yarayışlı demir, bakır ve mangan içerikleri yeterli ve yüksek seviyelerde, çinko seviyeleri düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the physicochemical properties and nutrient content of the soils formed on different geological units around the Van Lake basin were investigated and descriptive statistical analyzes were made. By using the geological maps of the region and Geographical Information Systems, 8 different geological units were determined and surface soil samples were taken from 0-30 cm depth in 5 different regions of each unit, and the physicochemical properties and nutrient content of the soils were determined. According to the results of the analysis, the pH content of the soils is at alkaline level and the lime content in the soils is generally at medium level and high level. The organic matter content of the soils is low to moderate, the EC readings values are at the non saline level and the texture class was found as clay loam and sandy clay loam. Available nitrogen content, which is one of the useful macronutrients found in the soil, is generally low and sufficient, phosphorus content is low and potassium content is very high. The available calcium and magnesium contents were found as sufficient, while sodium contents were found at low levels. Available iron, copper and manganese contents which are micronutrients found in the soil, were found at sufficient and higher levels, while zinc contents were found at low levels.