Bir hibrit hava akışkanlı güneş kolektörünün performansının sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the performance of a hybrid air fluid solar collector
- Tez No: 732492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan ve güneş enerjisi kullanan fotovoltaik termal (PVT) güneş kolektörünün modellemesi ve sayısal incelenmesi yapılarak performansı farklı tipteki güneş panelleri ile karşılaştırılmıştır. İlk etapta hava akışkanlı güneş kolektörü, fotovoltaik (PV) sistem, PVT sistem ve çeşitli kanatçık yapılı PVT sistemlerin sayısal incelemesi yapılmıştır. Ardından bu sistemlerden elde edilen enerji değerleri hesaplanmış ve bu sistemler üretilen enerji değerlerine göre karşılaştırılmıştır. Sadece elektrik enerjisinden yararlanmak isteniyorsa PV sistemlerin, hem elektrik hem de termal kazanım isteniyorsa PVT sistemlerin kullanılmasının gerekli olduğu tespit edilmiştir. Sistemin kurulum amacı termal enerjinin yüksek olması ve aynı zamanda elektrik enerjisi depolama ve kullanımı ise kanatçık yapılı PVT sistemlerin en verimliği olduğu gözlenmiştir. Kanatçık yapılı PVT sistemlerin termal enerjisi kazanımı en fazla %44,11 olurken, PVT sistemin en fazla %39,21 olduğu gözlemlenmiştir. Karşılaştırılan iki farklı kanatçık yapılı PVT sistem arasında da en verimli sistemin kazayağı kanatçık yapılı PVT sistem olduğu belirlenmiştir. Son olarak elde edilen enerjinin kullanım alanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of all classifications related to photovoltaic thermal (PVT) solar energy, which is one of the energy energies and uses solar energy. In the first stage, an air-fluid solar collector, photovoltaic (PV) system, PVT system and various fins are made. evaluated according to the energy values in this system. If it is desired to use only electrical energy, PV systems are used, if both electrical and thermal gains are used, the use of PVT systems is used. It has been observed that PVT systems are the most efficient if the purpose of the system is to have high heat energy and at the same time to use and use electrical energy. The thermal gain of the fin-made PVT systems was observed to be 44% at most, 11 strokes, and 39.21% at most to PVT. The two different fins being compared are the PVT system, which is also the most efficient crowbar fin made PVT system. Finally, the usage areas of the obtained energy are discussed.