Nasometer II ve praat yardımlı nazalans ölçer (PYNÖ) ile elde edilen nazalans değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of nazalance values obtained by nasometer II and praat assisted nazalance meter (PYNÖ)
- Tez No: 732491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nazal rezonans bozukluklarının objektif değerlendirilmesinde kullanılan farklı yazılım ve donanım araçları bulunmaktadır. Bu çalışmada literatürde sıklıkla kullanılan Nasometer II (Model: 6450; PENTAX) ile kullanımı ve ulaşılması daha kolay olan Praat Yardımlı Nazalans Ölçerin (PYNÖ; Kılıç) donanım ve yazılım boyutları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada işitme kaybı bulunmayan, ölçüm sırasında burun tıkanıklığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu olmayan 60 (17 erkek, 43 kadın) katılımcı bulunmaktadır. Katılımcılar önceden belirlenen konuşma malzemesini seslendirirken hem Nasometer II hem de PYNÖ sistemi ile ayrı ayrı kayıt yapıldı. Kaydedilen konuşma materyali üzerinde her iki sistemin yazılımı kullanılarak nazalans skor ölçümleri yapıldı. Nazalans skorları istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Çalışma için cihaz ve yazılıma göre farklılaşmasının incelenmesi ve ortak etkiyi incelemek amacıyla iki yönlü grup içi ANOVA testi ve ilişkisiz örneklemler t-testi, farklı cihaz ve yazılımlardan elde edilen ölçümlerin tutarlı olma durumunu incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi ve uyumlu olma durumunu incelemek amacıyla da Bland-Altman testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different software and hardware used in the objective evaluation of nasal resonance disorders. In this study, it is aimed to compare the Nasometer II (Model: 6450; PENTAX), which is frequently used in the literature, and the Praat Assisted Nasalance Meter (PANM; Kılıç), which is easier to use and reach in terms of hardware and software dimensions. There were 60 participants (17 men, 43 women) in the study who had no hearing loss, no nasal obstruction or upper respiratory tract infection at the time of measurement. While the participants were articulating the predetermined speech material, they were recorded with both the Nasometer II and the PANM system. Nasalance score measurements were made on the recorded speech material using the software of both systems. Nasalance scores were compared with statistical methods. In the study, two-way ANOVA test and unrelated samples t-test were used to examine hardware and software differentiation and to examine the joint effect, Pearson correlation analysis was used to examine the consistency of measurements obtained from different hardwares and software, and Bland-Altman test was used to examine the compatibility status.