Köpeklerde subklinik mastitislerin araştırılması
Research of subclinical mastitis in dogs
  1. Tez No: 732498
  2. Yazar: ESİN KIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Mastitis, bakım ve beslenme koşulları, çevre, mikroorganizmalar, hayvan ve insan faktörlerinin birbirleriyle etkileşimleri neticesinde meme dokusuna giren mikroorganizmalara ve travmalara karşı meme dokusunun gösterdiği yangısal tepkidir. Bu çalışma, Hatay, Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te barınaklarda geçici olarak bulunan emziren dişi köpeklerde klinik ve subklinik mastitis olgularının prevalansının belirlenmesi, mastitise neden olan etkenlerin izolasyonu ve identifikasyonu amacıyla yapıldı. Bu amaçla 4 barınaktaki 29 köpekten 179 süt örneği toplandı. Yirmi dokuz köpekten 8'inde, 179 meme lobundan 16 tanesinde klinik mastitis tablosuna rastlandı. Laboratuvarda klasik yöntemle aerobik şartlarda ekilen örnekler cins düzeyinde identifiye edildikten sonra, %15 gliserinli tryptic soy broth içinde -20 oC'de saklandı. MALDI-TOF ile identifikasyon amacıyla -20 oC'de saklanan suşlardan kanlı agara pasaj yapıldı. MALDI-TOF ile tür düzeyinde identifikasyon sonrasında izolatlardan 19'unda (%10,61) miks üreme kaydedildi. MALDI-TOF sonuçları esas alınarak en sık elde edilen izolatlar 69 S pseudointermedius 28 S simulans, 25 S canis şeklinde tespit edildi. Bu türlerin ardından diğer mikroorganizmalar ise 7 S thoraltensis, 5 S felis, 2 S aureus ve 1 S equorum, 1 Corynebacterium mastiditis ve 1 Pasteurella canis şeklinde belirlendi. Köpek mastitislerinin prevalansı konusunda bir veriye ulaşılamamış ya da sahadan toplanan örneklerle elde edilmiş prevalansı ve etken listesini içeren bir yayın bulunamamıştır. Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez ve Dünya'da da bu genişlikte ve izolat çeşitliliğinde muhtemelen ilk kez böyle bir çalışma ortaya konulmuştur. Sonraki çalışmalara rehberlik ve öncülük etmesi umulan çalışma sonuçlarının evde bakılan köpekler için de yapılmasının yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Mastitis is the inflammatory response of the breast tissue to microorganisms and traumas that enter the breast tissue as a result of the interaction of care and feeding conditions, environment, microorganisms, animal and human factors. This study was carried out to determine the prevalence of clinical and subclinical mastitis cases, and to isolate and identify the causative agents of mastitis in lactating female dogs that living in shelters temporarily in Hatay, Adana, Kahramanmaraş and Gaziantep. For this purpose, 179 milk samples were collected from 29 dogs in 4 shelters. Clinical mastitis was found in 8 out of 29 dogs and in 16 out of 179 mammary lobes. After the specimens isolated in the laboratory under aerobic conditions with the classical method were identified at the genus level, they were stored in tryptic soy broth with 15% glycerine at -20 oC. For identification with MALDI-TOF, the strains stored at -20 o C were passaged onto blood agar. Identifying at the species level with MALDI-TOF, mixed growth was recorded in 19 isolates (10.61%). Based on the MALDI-TOF results, the most common isolates were determined as 69 S pseudointermedius, 28 S simulans, and 25 S canis. After these species, other microorganisms were determined as 7 S thoraltensis, 5 S felis, 2 S aureus and 1 S equorum, 1 Corynebacterium mastiditis and 1 Pasteurella canis. No data could be found on the prevalence of canine mastitis, or a publication containing the prevalence and causative agents list obtained from samples collected from the lactating bitches. This study was presented for the first time in Turkey and probably for the first time in the world with this with and isolate diversity. We believe that the results of the study, which are hoped to guide and pioneer future studies, will also be useful for dogs kept at home.