Çok yıllı bütçeleme: Kavramsal çerçeve ve dünya örnekleri
Multi year budgeting: Conceptual framework and world practices
  1. Tez No: 732499
  2. Yazar: ÇİÇEK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL AYÇA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1980'lerden sonra birçok gelişmiş ülkede iktisadi sorunların çözümü, mali disiplinin sağlanması, mali saydamlığın ve hesap verebilirliğin sağlanması amacıyla kamu mali yönetimi yaklaşımında reform hareketliliği başlamıştır. Dünya Bankası ülkeler arasındaki reform hareketliliğini ve gelişmeleri gözlemlemiştir. Dünya Bankası, Kamu Harcama Raporlarında bu duruma ilişkin değerlendirmeleri analiz etmiştir. Bu raporun sonuçlarına göre, Dünya Bankası Kamu Harcamaları Yönetimi El Kitabını yayınlayarak, ülkelerin yeniden yapılanma süreçlerinde rehber olarak orta vadeli harcama sistemi olarak adlandırılan çok yıllı bütçeleme sistemini önermiştir. Dünya Bankası önderliğinde birçok gelişmiş ülke ve gelişmekte olan ülke kamu mali yönetim sistemlerini yeniden şekillendirmiş ve yıllık bütçelemeden çok yıllı bütçelemeye geçmiştir. Bu çalışmada çok yıllı bütçeleme sisteminin kavramsal çerçevesi ele alınmakta, sistemin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin örnekleri incelenmekte ve son olarak sistemin Türkiye'deki uygulaması değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Reform mobility in the public financial management approach has started in order to solve economic problems, to ensure fiscal discipline, to get financial transparency and accountability, in many developed countries after 1980's. The World Bank has observed the reform mobility and developments among the countries. The World Bank has analyzed the evaluations of this situation in its Public Expenditure Reports. According to the results of this report, the World Bank published The Public Expenditure Management Handbook and proposed the multi-year budgeting system, called the medium-term expenditure system, as a guide to the restructuring processes of countries. Under the leadership of the World Bank, many developed and developing countries reformed their public financial management systems and switched from annual budgeting to multi-year budgeting. In this study, the conceptual framework of the multi-year budgeting system is discussed, practices of developed and developing countries of the system are examined, and finally the application of the system in Turkey is evaluated.