Sağlık sektöründe Baumol Maliyet Hastalığı hipotezinin geçerliliği
Validity of the Baumol Cost Illness hypothesis in the healthcare industry
- Tez No: 732504
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Finance, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sağlık, bir ülkedeki yaşam standartlarının önemli bir göstergesidir. Uygun sağlık hizmetlerinin sağlanmasıyla, bir ülkenin nüfusu daha iyi bir sağlığa sahip olabilir. Böylece ulusun beşerî sermayesi güçlenebilir ve buna bağlı olarak ülkenin üretkenliği artarak ekonomik büyümeye katkı sağlanabilir. Sağlık hizmetlerinin bu önemi, sağlık harcamalarına olan gereksinimin artmasına neden olmuştur. Nitekim sağlık harcamalarının GSYİH içindeki payı çoğu OECD ülkesinde artmaktadır. Sağlık harcamalarının artması ise beraberinde verimlilik tartışmalarını ve sağlık harcamalarının makroekonomik etkilerine yönelik tartışmaları gündeme getirmiştir. Bu tartışmalar ağırlık olarak, Baumol'un dengesiz büyüme modeline dayalı olarak ele alınan Baumol etkisi ve bu etkinin sağlık sektörüne yansıması şeklindedir. Bu kapsamda sağlık harcamalarındaki artışların muhtemel sebeplerden biri, sağlık hizmetlerindeki emek verimliliğinin genel ekonomiden daha yavaş büyümesi durumudur. Bu çalışmada, 36 OECD ülkesinin 2000-2018 yıllarına dayalı bir panel veri setini kullanılarak sağlık harcamalarındaki Baumol etkisi tahmin edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Baumol etkisinin örneklemdeki ülkeler açısından geçerli olduğuna ilişkin ampirik kanıtlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is an important indicator of living standards in a country. With the provision of appropriate health services, a country's population can enjoy better health. Thus, the human capital of the nation can be strengthened and accordingly, the country's productivity can increase and contribute to economic growth. This importance of health services has led to an increase in the need for health expenditures. As a matter of fact, the share of health expenditures in GDP is increasing in most OECD countries. The increase in health expenditures has brought with it the debates on productivity and the macroeconomic effects of health expenditures. These discussions mainly focus on the Baumol effect, which is based on Baumol's unbalanced growth model and the reflection of this effect on the health sector. In this context, one of the possible reasons for the increase in health expenditures is the slower growth of labor productivity in health services than in the general economy. In this study, the Baumol effect on health expenditures was tried to be estimated using a panel data set based on the years 2000-2018 of 36 OECD countries. In the study, empirical evidence has been reached that the Baumol effect is valid for the countries in the sample.