Higher-order defeat, epistemic luck, and knowledge norm of belief
Yüksek-dereceli yenilgi, epistemik şans ve inancın bilgi normu
  1. Tez No: 732507
  2. Yazar: TALHA OLĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu makale, inancını oluşturduğu akıl yürütme sırasında bilişsel olarak güvenilmez olduğunu öğrenen bir kişinin, inancına bağlı kalmasının neden yanlış olacağını göstermeyi amaçlamaktadır. İnancı gerekçelendirme standartlarını belirlerken, doğruluğu bir norm veya hedef olarak almanın savunulamaz olduğunu gösteriyorum. Örneğin, bir yanda doğruluğu norm olarak kabul edenler, epistemik nedenleri kanıtsal düşüncelerle sınırladıkları için, bir açıklama yapamazlar. Buna karşılık, doğruluğu bir hedef olarak ele alanlar, epistemolojide sonuçsalcı ve araçsalcı görüşlere yöneltilen takas (trade-off) itirazlarına karşı savunmasızdır. Ancak, gerekçelendirmeyi bilgi üzerinden ele alan teorilere dayanan daha iyi bir açıklamanın, bu tür sorunlara sebep olmadığını savunuyorum. Bu teoriler içindeki geniş bir görüş yelpazesi, epistemik gerekçelendirmenin hedef önermeyi bilecek bir konumda olmayı gerektirdiğini ileri sürer. Bu gerekliliğe dayanarak, kişinin bilişsel güvenilmezliğini öğrenmenin, hedef önermeyi bilecek durumda olmadığının bir kanıtı olduğunu savunuyorum çünkü bu kanıt, kişinin bu koşullar altında bilgi olarak nitelendirilebilecek tesadüfi olmayan bir inanca sahip olmanın olası bir yolunun olmadığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain why one would be wrong to stick to his belief upon learning that he has been cognitively unreliable during the reasoning whereby he formed the belief. I show that taking truth as a norm or a goal, which sets the standards of justification for belief, is untenable. For instance, on the one hand, those who take truth as the norm cannot give an explanation because they constrain epistemic reasons to evidential considerations. On the other hand, those who take truth as the goal are susceptible to trade-off objections against consequentialist and instrumentalist views in epistemology. However, I argue that a better explanation, which resides in theories that explain justification in terms of knowledge, does not face such problems. A wide range of accounts in these theories has it that epistemic justification requires being in a position to know the target proposition. By endorsing this requirement, I argue that learning about one's cognitive unreliability constitutes evidence that one is not in a position to know the target proposition because this evidence indicates that, under these conditions, one has no possible way to hold a non-accidental belief that would qualify as knowledge.