Mycobacterium Tuberculosis'in çeşitli ilaçlara duyarlığı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 111693
  2. Yazar: SEYED REZA MOADDAB
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SAMASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve SSK Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi materyallerinden elde edilmiş 91 M. tuberculosis kökeninin tüberküloz tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların tek tek ve bunların birlikte deneye alınmaları durumunda etkinlikleri araştırılmıştır. İlaçlar karşısında kökenlerin direnç durumları ortaya konmuş ve direnç problemini çözebilmek için çeşitli ilaç grupları denenmiştir. Kökenlerimizin; İsoniazid'e 0.2 ve 1 /ig/ml yoğunluklarda % 37.36 ve % 28.57, rifampicin'e 16 ve 32 /ig/ml yoğunluklarda % 30.77 ve % 23.8, Streptomycin'e 4 ve 8 /ig/ml yoğunluklarda % 34.06 ve % 24.18, Ethambutol'e 1 ve 2/ig/ml yoğunluklarda % 52.75 ve % 17.58, Ofloxacin'e İve 2 /ig/ml yoğunluklarda % 21.98 ve % 3.30, Terizidon'a 30 ve 60 /ig/ml yoğunluklarda % 23.08 ve % 7.69 oranlarında direnç gösterdiği tespit edil- miştir. ilaçların birlikte kullanıldığı durumlarda ilaçlara karşı direnç oranları ÎNH+RMP'de % 16.48, INH + RMP + SM'de % 5, INH + RMP + ETM'de % 3.30, OFX + TER'da % 4.40 bulunmuştur. İlkten (primer) veya sonradan gelişen (sekonder) dirence sahip olduğu bilinen 80 köken arasında sonradan gelişen direncin (% 23-81 - %44 54.76) ilkten dirence(% 7.89 - % 23.68) göre yüksek olduğu gözlenmiştir. Besiyerlerinde dışardan bulaşmayı önlemek için polimiksin B, amfoterisin B, trimethoprim ve nalidiksik asit ilave edilmiş ve bulaşmaya karşı etkili olduğu ancak mycobacterium kökenlerine karşı zararlı olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the efficiency of various antibiotics were investigated by individually and in combination in the treatment of tuberculosis caused by 91 Mycobacterium tuberculosis strains which obtained from the samples of Microbiology Department of Cerrahpaşa Faculty of Medicin and SSK Süreyyapaşa Thoracic Diseases Hospital. The resistance of the strains to the antibiotics were determined and in order to defeat the resistance problem various combinations of antibiotics were tested. It was found out that the strains tested were resistant 37.36% and 28.57% to Isoniazid at 0.2 and 1 /ig/ml, 30.77% and 23.8% to Rifampicin at 16 and 32 /Jg/ml, 34.06% and 24.18% to Streptomycin at 4 and 8 pg/ml, 52.75% and 17.58% to Ethambutol at 1 and 2 fig/ml, 21.98% and 3.30% to ofloxacin at 1 and 2 llg/ml, 23.08% and 7.69% to Terizidon at 30 and 60 fig/ ml. When the antibiotics were used in combination, the resistance was 16.48% for INH + RMP, 5% for INH+RMP + SM, 3.30% for INH+RMP + ETM and 4.40% for OFX + TER. It was observed that at 80 strains which develop both primary and secondary resistance, the ratio of seconder resistancy (23.81% - 54.76%) was higher than that of the primary resistance (7.83%-23.68%). To prevent the contamination of the medium, polymyxin B, Amphotericin B, Trimethoprim and Nalidixic acid were added and it was found out that all these were efficient against contamination yet not harmful the mycobacterium strains.