Investigation of layered-spaced and oblique mild steel targets against 7.62 mm AP projectile
Katmanlı-aralıklı ve eğik düşük karbonlu çelik hedeflerin 7.62 mm AP mermiye karşı incelenmesi
  1. Tez No: 474913
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF ORHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çelik hedeflerin balistik dirençleri personel, mühimmat sığınakları ve askeri araçlardaki yaygın uygulamalarından dolayı önemlidir. Koruyucu sistemler ağırlıklarını ve kapladıkları hacimlerini düşürerek muhtemel tehditlere karşı daha güvenli bir durum sağlamalıdır. Bu durum zırhın toplam ağırlığını azaltması nedeniyle zırhlı yapının hareket kabiliyetinde artışa neden olacaktır. Bu çalışma, atılan cisimlerin delmesine karşı balistik direnci artırmak için aralıklı ve açılı yerleştirilmiş metal plakaların balistik davranışını incelemektedir. Araştırmalar farklı alan yoğunluklarına sahip hedef düzenlemeleri için yapılmıştır. Çalışmanın kapsamı ayrıca tek ve çok katmanlı düşük karbonlu çelik plakaların farklı yönlendirmelerini içermektedir. Temel amaç, zırh yapısının ağırlığını düşürerek daha yüksek koruma sağlayan, daha iyi bir alternatif katmanlı zırh yapısı araştırmaktır. Çarpışma testleri ABAQUS/Explicit sonlu elemanlar yazılımı ile benzetimleri yapılmıştır. Sayısal ve deneysel sonuçlar 7.62 mm AP mermiyi yenebilmek için gerekli zırh ağırlığının uygun katmanlama ile %48 azaltılabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ballistic resistance of steel targets is important due to its common application to the safety of personnel, shelters for arms and military vehicles. Protective systems should provide a safer condition against possible threats by reducing the weight and the volume they occupy. This causes the total weight of the armor to decrease and increases the mobility of armored vehicle. This study concerns behavior of metallic plates that are spaced and obliquely arranged in order to increase ballistic resistance against projectile penetration. Investigations are made for target configurations having various areal densities. The scope of the work also includes different orientation of single and multiple layered mild steel plates. The main effort is to seek for a better alternative layered-armor structure which provides higher protection by reducing the total weight of armor structure. The impact tests are simulated using ABAQUS/Explicit finite element software. Numerical and experimental studies revealed that it is possible to reduce the armor weight by 48% to defeat 7.62 mm AP projectile utilizing the proper layering.