Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan yatan hastalarda Anne-baba tutumlarının ve bağlanma stillerinin tedavi motivasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of parental attitudes and attachment styles on treatment motivation in hospitalized with alcohol and substance USE disorder
  1. Tez No: 732519
  2. Yazar: CEYDA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı almış yatan hastalarda anne-baba tutumu ve bağlanma stillerinin tedavi motivasyonuna etkisi araştırılmıştır. Araştırma NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırma Ekim 2021 tarihinde başlayıp Aralık 2021 tarihinde bitmiştir. Araştırmaya, alkol ve madde kullanım bozukluğu olan yatan gönüllü 50 hastayla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Bilgilendirilmiş Onam Formu, bu çalışma için hazırlanmış Sosyodemografik Form, Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği Kısa Formu, Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v.25 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of parental attitude and attachment styles on treatment motivemin in hospitalized patients diagnosed with alcohol and substance use disorder. This research were conducted with Npİstanbul Brain Hospital. It was set in October 2021 and ended up December 2021. 50 patients who are diagnosed with Substance use disorder conducted the research. Informed Consent Form, Sociodemographic Form prepared for this research, Parenting Styles Questionnaire Short Form, Treatment Motivation Questionnaire (TMA) and Three-Dimensional Attachment Questionnaire were used as data collection tools. The obtained was analyzed from SPSS v.25.