Mantle hücreli lenfoma hastalarının tedavi yanıtları, sağkalımları ve bunlara etki eden faktörlerin geriye dönük incelenmesi
Retrospective evaluation of treatment responses, survival, and factors affecting them in mantle cell lymphoma patients
- Tez No: 732527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Mantle hücreli lenfoma (MHL) genellikle ileri yaşta görülen B hücreli lenfomadır. Bu çalışmada MHL hastalarının tedavi yanıtları, sağkalımları ve bunlara etki eden faktörlerin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1999-2020 yılları arasında tanı almış MHL hastalarının dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, tedaviler incelenerek, tedavi yanıtları ve toksisiteleri ile progresyonsuz (PFS) ve genel sağkalım (OS) süreleri ve bunlara etki edebilecek faktörler irdelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 75 MHL hastasının 58'i erkek (%77) ve ortanca yaş 64 yıldı (aralık, 28-88 yıl). Hastalardan 71'i (%94,7) ileri evredeydi. 1. basamakta en sık uygulanan tedavi R-CHOP rejimiydi (n=37, %54). 1. basamakta tedavi alan hastaların %61'de tam yanıt gözlenirken, en sık görülen toksisite nötropeniydi (%54,9).
Özet (Çeviri)
Aim: Mantle cell lymphoma (MCL) is a B-cell lymphoma that usually occurs in the elderly. In this study, we aimed to examine the treatment responses and survival of MCL patients and the factors affecting them. Materials and Methods: The files of MCL patients diagnosed between 1999 and 2020 were reviewed retrospectively. The demographic data of the patients, laboratory findings, treatments were examined, treatment responses and toxicities, progression-free (PFS) and overall survival (OS) times and factors that may affect them were examined. Results: Of the 75 MCL patients included in our study, 58 (77%) were male with a median age of 64 years (range, 28-88 years). Seventy-one patients (94.7%) were in advanced stage. The most common first-line treatment was the R-CHOP regimen (n=37, 54%). While the complete response rate was 61% following first-line treatment, the most common toxicity was neutropenia (54.9%).