Hemoroidal hastalıkta longo yöntemi ile tedavinin uzun dönem sonuçları
Long-term results of longo method treatment in hemorrhoidal disease
- Tez No: 732529
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEDAT DURGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Longo yöntemi ile tedavinin uzun dönem sonuçlarını, postoperatif hemoroidal semptomları ve semptomlarla ilişkili hasta memnuniyetini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yapıldı. 1 Ocak 2010 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında grade 3-4 hemoroidal hastalık tanısı konan; elektif olarak Longo yöntemi ile tedavi uygulanan hastalar tarandı. Tüm hastalardan telefonla anatomik nüks, semptom nüksü ve ameliyat sonrası memnuniyet hakkında bir anket doldurmaları istendi ve poliklinik kontrolüne çağrıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası ağrı oranı %28'di. İdrar retansiyon ve pruritus ani oranı literatürdeki çalışmalarla benzerdi. Ameliyat öncesi grade 4 hemoroid pakesi olan hastalarda grade 3 grubuna göre rektal kanama oranları anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the long term results, postoperative hemorrhoidal symptoms and patient satisfaction regarding symptoms after Longo method treatment. Material & Method: Our study was done at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Data of patients diagnosed with grade 3-4 hemorrhoidal disease by physical examination, rectosigmoidoscopy and other examinations between 1st January 2010 and 31st December 2020 and treated electively with Longo Method, were scanned.All patients replied questionnarie about anatomical recurrence, symptom recurrence and postoperative satisfaction by phone and were called for outpatient control. Results: 28% postoperative pain, urinary retention, pruritus abrupt rate were similar to studies in literature.