Servikal disk hernisi olan hastalarda fasyal gevşetme tekniklerinin otonomik sinir sistemi üzerinde etkileri
The effects of fascial release techniques on the autonomic nervous system in patients with cervical disc herniation
  1. Tez No: 732543
  2. Yazar: KÜBRA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, servikal disk hernisine sahip olan hastalarda fasyal gevşetme teknikleri uygulayarak otonomik sinir sistemi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan servikal disk hernisine sahip ve yaşları 18 - 40 arası değişen 50 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 50 gönüllüye sadece 1 seans fasyal gevşetmeye yönelik tedavi uygulandı. Uygulama öncesi, ilgili anket ve form dolduruldu ve ardından otonomik ölçüm cihazı ile kalp hızı değişimi ölçüldü. Uygulama sonrası tekrar otonomik ölçüm cihazı ile kalp hızı değişimleri ölçülerek uygulama öncesi ve sonrası değerler kontrol edilerek değerlendirme yapıldı.İlgili anketler uygulamadan sonraki güne doldurulması istendi. Uygulama sonrası doldurulması istenen ilgili anketler: ağrıyı değerlendirmek için Vizüel Ağrı Skala (VAS), boyun problemleri sebebiyle günlük yaşamda meydana gelen özrü değerlendirmek için Boyun Özürlülük Skalası, emosyonel durumun değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği, yaşam kalitesini değerlendirmek amaçlı ise Notthingham Sağlık Profili (NSP) anketleri kullanıldı. Katılımcıların boyun özürlülük anketi(BÖS) ile Notthingham sağlık profilinin(NSP) tedavi öncesi ile tedavi sonrasındaki sonuçları arasında anlamlı bir fark oluştu(p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects on the autonomic nervous system by applying fascial release techniques in patients with cervical disc herniation. The study was performed on 50 patients with cervical disc herniation, aged between 18 and 40, who met the inclusion criteria. Only one session of fascial release treatment was applied to 50 volunteers included in the study. Before the application, the relevant questionnaire and form were filled out, and then the change in heart rate was measured with an autonomic measuring device. After the application, the heart rate changes were measured again with the autonomic measuring device, and the values were checked before and after the application. The relevant questionnaires were asked to be filled in the day after the application. Relevant questionnaires to be filled in after the application were as followings: Visual Pain Scale (VAS) to assess pain, Neck Disability Scale to assess disability in daily life due to neck problems, Beck Depression Scale to assess the emotional state, Nottingham Health Profile (NHP) to assess the quality of life questionnaires. There was a significant difference between the results of the participants' Neck Disability Questionnaire (NDQ) and Nottingham Health Profile (NHP) before and after treatment (p0.05).