Primer diz osteoartritinde radyolojik evrelere göre meniskusların ve diğer patolojilerin manyetik reazonans görüntüleme ile incelenmesi
- Tez No: 91193
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, radyolojik olarak primer diz osteoartriti tanısı konulup konservatif tedaviye rağmen yeterli klinik düzelme göstermeyen olgularda, radyolojik evrelere göre meniskal ve diğer internal patolojileri tespit etmek, radyolojik bulgular ile klinik arasındaki korelasyonu araştırmak amacı ile yapılmıştır. Altı aydan fazla şikayeti olan ve verilen medikal ve fizik tedaviye rağmen semptomlarında yeterli düzelme görülmeyen olgular çalışmaya alındı. Kellgren-Lawrence evrelemesine göre gradel ile grade 3 arasmda olan 39 olgunun 45 dizine manyetik resonans incelemesi yapıldı. Olgular 29 kadın, 10 erkekten oluşmaktaydı. Yaş ortalaması 53.78±6.14 yıl, VKI 29.1+4.82 kg/boy2, ortalama hastalık süresi 26.4+15.5 ay olarak bulundu. Olguların %88.7'de medial kompartman tutulumu, %39.8'inde patellofemoral kompartman tutulumu, %30.9'da ise lateral kompartmanın etkilendiği görüldü. Medial meniskus posterior horn' da %46.6 oranında, lateral meniskus posterior hora' da %15.5 oranında, lateral meniskus anterior horn' da %4.4 oranında yırtık saptandı. 21 olgu (%46.6) ile en fazla MMPH'da yırtık tesbit edildi. Olguların 13 tanesinde (%28.8) medial meniskusda internal dejenerasyon, 3 olguda da (%6.6) lateral meniskus da internal dejenerasyon tespit edildi. VKI, ile radyolojik bulgular arasmda korelasyona rastlanmadı (p>0.05). Fakat yaş ile radyolojik bulgular arasmda korelasyon tespit edildi (p0.05). Konvansiyonel grafîde tespit edilemeyip manyetik resonans görüntüleme ile saptanan patolojilere rastlandı. Bu patolojiler: 14 olguda osteonekroz, 13 olguda kondromalazi patella, 3 olguda anterior kurisiat ligament rüptürü, 8 olguda eklem içinde sıvı artışı, 7 olguda suprapatellar bursada sıvı artışı, 1 olguda sinoviyal kist bulundu. Bu bulgulara göre primer osteoartrit'de konvansiyonel grafilerden başka seçilmiş olgularda manyetik resonans görüntüleme gibi diğer metotlar da kullanılabilir. Bu tetkikler sayesinde osteoartrit'e eşlik eden internal patolojiler tespit edilerek tedavinin bunlara göre planlanmasının faydalı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, We undertook the cases which were diagnosed radiologically as Primary Knee Osteoarthritis and in spite of conservative therapy the sufficient improvement were not observed. In these cases, our aim was to prove meniscal and the other internal pathologies and to assess the correlation between the radiological and the clinical findings according to radiological grade. The cases who had sufferings more than six months and who recorded no clinical improvement were observed to show no signs of curing inspite of medical and physical therapy. So these cases were taken into consideration for our study. The forty-five knees of the thirty-nine cases who were among the grade 1 and grade 3 according to Kellgren- Lawrence grade were examined in MRI. The cases were twenty-nine females and ten males. The mean age was 53,78 ±6,14 years, the BMI was 29,1 ±4,82 kg/length2, the mean disease period was 26,4 ±15.5 months. It was observed that 88,7% of cases involved the medial compartment, 39,8% patients involved patellofemoral compartment, 30,9% patients involved lateral compartment. The horn torns were found 46,6%in medial meniscus posterior horn, 15,5%in lateral meniscus posterior horn and 4,4%lateral meniscus anterior horn. Medial meniscus posterior horn torn was found in 21 cases (46,6%) which was the most frequently involved area. 13 of the cases (28,8%) were found to indicate internal degeneration in medial meniscus. 3 of the cases (6,6%) were found to show internal degeneration in lateral meniscus. There wasn't any correlation between the BMI and the radiological findings(p>0.05). But between the age and the radiological findings was found a correlation (p0.05). Between the Kellgren-Lawrence grade and total the MRI score was found a correlation which was significant statistically (p0.05). There were pathologies that were revealed by MRI which were not found by conventional radiology. These pathologies were osteonecrosis(in 14 cases), condromalasy patella (in 13 cases), ruptured anterior cruciate ligament(in 3 cases), 8excessive fluid in the joint space (in 8 cases), excessive fluid in the suprapatellar bursa (in 7 cases), and synovial cyst (in 1 case). According to these findings in the primary osteoarthritis, appart from the conventional graphy, MRI can be used for those selected cases. We suggest that the use of MRI in osteoarthritis is more helpfull in the selected cases to investigate the accompanied pathologies and to manage the treatment in the course of diagnosing such pathologies. tc yükseköğretim kurulu