Birinci basamakta sağlık hizmeti alan kadınlarda, gebelikte ve doğum sonrası dönemde depresyon sıklığının ve ilişkili faktörlerin saptanması
Detection of depression frequency and associated factors in pregnancy and postpartum period in women receiving primary health care service
  1. Tez No: 732572
  2. Yazar: AHMET DURAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Kadınların hayatlarının en özel zamanlarından biri olan antepartum ve postpartum dönemlerde görülen depresyon gebenin ve bebeğin sağlığını olumsuz şekilde etkileyen ciddi bir halk sorunudur. Çalışmamızda gebelik ve doğum sonrası dönemde görülen depreyon prevalansı, ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve birbirleriyle ilişkilerini saptayarak anne ve bebek sağlığı için yapılacak çalışmalara katkı sunmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Nisan 2018 - Mart 2020 tarihleri arasında Antalya'nın Döşemealtı, Korkuteli, Elmalı ilçelerinde aile sağlığı merkezi (ASM) polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri gebe kadınlar dahil edilmiştir. Döşemealtı'ndan 108, Korkuteli'nden 90, Elmalı'dan 73 kişi katılmıştır. Araştırmaya dahil olma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olan toplam 271 kadınla araştırma tamamlanmıştır. Araştırma tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı, yüzyüze anket çalışması olup, ilk aşamada son trimesterinde olan gebelere sosyodemografik veri formu doldurulmuş ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. İkinci aşamada aynı katılımcılara postpartum dönemin ilk dört haftasını kapsayan dönemde gebelik ve doğum süreci ile ilgili bilgileri içeren anket ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) uygulanmıştır. Gebelik döneminde uygulanan BDÖ verileri; depresif belirtilerin ortaya çıktığı 10 puan ve üzeri puan alanlar ile kesme noktası 17 olarak iki ayrı şekilde değerlendirilmiştir. EPDÖ için kesme noktası 13 puan ve üzeri alınarak veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebelik döneminde uygulanan BDÖ'den 10 ve üzerinde puan alan katılımcıların oranı %33.2, kesme noktası 17 puan ve üzeri alındığında gebelik depresyonu görülme sıklığı %13.65 olarak belirlenmiştir. Doğuımm sonrası dönemde uygulanan EPDÖ'den 13 ve üzerinde puan alanların oranı %12.9 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Depression seen in the antepartum and postpartum periods, which is one of the most special times of women's lives, is a serious public problem that adversely affects the health of the pregnant woman and the baby. In our study, it was aimed to contribute to the studies to be done for mother and baby health by determining the prevalence of depression in the antenatal and postnatal period, determining the related factors and their relations with each other. Methods: Pregnant women aged 18 and over who applied to the family health center polyclinics in Antalya's Döşemealtı, Korkuteli, Elmalı districts between April 2018 and March 2020 were included in the study. One hundred eight pregnant women from Döşemealtı, 90 from Korkuteli and 73 from Elmalı participated. The study was completed with a total of 271 women who met the inclusion criteria and volunteered. The study was a single-center, cross-sectional, descriptive, face-to-face survey study. Sociodemographic data forms were filled in at the first stage and the Beck Depression Scale (BDI) was applied to the pregnant women who were in their last trimester. In the second stage, the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and a questionnaire containing information about pregnancy and childbirth in the first four weeks of the postpartum period were applied to the same participants. The BDI data applied during pregnancy were evaluated in two different ways: those with a score of 10 and above, in which depressive symptoms occur, and those with a cut-off point of 17. The data were evaluated by taking the cut-off point of 13 points and above for EPDS. Results: The rate of participants who scored 10 and above on the BDI administered during pregnancy was 33.2%, and the incidence of antenatal depression was determined as 13.65% when the cut-off point was 17 points and above. The rate of those who scored 13 and above in the EPDS applied in the postpartum period was determined as 12.9%. A statistically significant positive moderate correlation was found between the BDI scores of the pregnant women and the EPDS scores.