Gender diversity, versatile characters and postmodern feminism in The Passion of New Eve by Angela Carter, The Female Man by Joanna Russ and The Cloning of Joanna May by Fay Weldon
Angela Carter'ın The Passion of New Eve, Joanna Russ'ın The Female Man ve Fay Weldon'ın The Cloning of Joanna May'inde cinsiyet çeşitliliği, çok yönlü karakterler ve postmodern feminizm
- Tez No: 732615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİLLİAN MARY ELİZABETH ALBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez, üç romanı Postmodern feminist bir perspektifle analiz etmekte ve ilgili eserlerin, bireyleri iki cinsiyetten birine uymaya zorlayan geleneksel cinsellik anlayışını istikrarsızlaştırdığını iddia etmektedir. Bu çalışma romanları analiz etmek için 'Gender (Re-)Vamping' (Tr. Cinsiyetin (Yeniden) Tekvini) kavramını ortaya koymakta ve 'vamp' (Tr. tekvin) kelimesinin farklı anlamlarını karakterlerin davranışlarıyla ilişkilendirerek romanlara uygulamaktadır. Bu doğrultuda analiz, Angela Carter'ın The Passion of New Eve (1977), Joanna Russ'ın The Female Man (1975) ve Fay Weldon'ın The Cloning of Joanna May (1989) eserlerindeki toplumsal cinsiyet olgusunu belirtilen kavramı destekleyen üç perspektifte ele almaktadır. İlk olarak, eserlerdeki insan ilişkilerinin, bir tarafın her zaman güçlü olduğu ve kadının her zaman zayıf tarafta sınırlı olduğu varsayımıyla yorumlandığı ikili cinsiyet algısına bakar. İkinci olarak, cinsiyetli dil tartışması, karakterlerin kullandığı baskıcı ataerkil dilin toplumsal cinsiyet üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Son olarak, karakterlerin toplumsal cinsiyet inşaları, performatif cinsiyet teorisine göre cinsiyetin biyolojik ya da sosyal temeller üzerine inşa edilmediği argümanıyla çözülür. Bu teori ve argümanlar doğrultusunda, bu tez, karakterlerin kendilerinde bir şeyleri değiştirerek cinsiyetlerini (re-)vamp (Tr. (yeniden) tekvin) ettikleri, böylece kimliklerini yeniledikleri ve önceki koşullarına geri dönme arzusu olmaksızın yeni benliklerinden zevk aldıkları ve ayrıca, belirli olaylar ve diğer karakterler tarafından bu dönüşüme çekildikleri sonucuna ulaşır. Sonuç olarak, bu eserlerin geleneksel cinsiyet kavramlarına meydan okuduğu ve dayandıkları anlayışı istikrarsızlaştırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses three novels from a postmodern feminist perspective and argues that the relevant works destabilize the traditional understanding of sexuality to conform to one of the two sexes. In order to analyse the novels, this study puts forward the concept 'Gender (Re-)Vamping' and it is applied to the novels by relating the different meanings of the word 'vamp' with the behaviours of the characters. Thus, the analysis focuses on the phenomenon of gender in Angela Carter's The Passion of New Eve (1977), Joanna Russ' The Female Man (1975) and Fay Weldon's The Cloning of Joanna May (1989) in three perspectives supporting the concept. First, it looks at binary gender perception in which human relations in the works are interpreted with the assumption that one side is always strong and women is always limited to the weak side. Second, Gendered language discussion reveals the effect of the oppressive patriarchal language used by the characters on gender. Lastly, gender constructions of the characters are unravelled with the argument that the gender is built on neither biological nor social foundations according to gender performativity theory. In line with these theories and arguments, this thesis concludes that the characters (re-)vamp their genders by replacing something in themselves so they renew their identities and have pleasure in their newer selves without any wishes of returning back to previous conditions and also, they are seduced into this transformation by certain events and other characters. Consequently, it is found that these works challenge traditional notions of gender and destabilize the understanding that they depend on.