Spor yapan ve yapmayan bireylerin biyolojik ritim ve somatizasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between biological rhythm and somatization level of individuals that do and do not sports
  1. Tez No: 626724
  2. Yazar: ARMAĞAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, spor yapan ve yapmayan bireylerin biyolojik ritim ve somatizasyon düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de yerleşim ve popülasyon çeşitliğinin en yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden (18 – 35 ve üstü yaş) 150 kadın ve 150 erkek birey katılmıştır. Araştırmanın kontrol grubunu; hiç spor yapmamış ve herhangi bir spor ile uğraşmayan 100 birey, minimum 1 senedir, en az haftanın 3 günü spor yapan (Fitness spor salonu üyeleri) 100 birey ve T.C Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı federasyonlardaki liglerde lisanlı olarak spor yapan 100 sporcudan oluşturmuştur. Verilerin toplanma sürecinde Giglio ve arkadaşları (2009) 61 tarafından geliştirilen, Aydemir ve arkadaşları (2012) 10 tarafından Türkçe'ye uyarlanan Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG) ve Minnestota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI)'den uyarlanarak meydana gelen, Türkçe uyarlaması Dülgerler (2000) 46 tarafından yapılan Somatizazyon Ölçeği yanında bireylerin cinsiyet, yaş, boy, kilo, çalışma durumu ve spor yapma durumlarına ilişkin 59 sorudan oluşan bir bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma sonunda, bireylerin biyolojik ritm düzeyleri ile somatizasyon düzeyleri arasında, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Düzenli spor yapan bireylerde, spor yapmayanlara oranla daha düşük seviyede somatizasyon düzeyi görümüştür. Araştırmaya katılanların yaşları arttıkça, somatizasyon puan ortalaması artmakta olduğu görülmüştür. Lisanslı sporcuların biyolojik ritm düzeyleri, düzenli spor yapan ve yapmayanlara oranla daha düzenli olduğu görülmüştür. Bireylerin günlük yaşantılarını, spor yapma saatlerini biyolojik saatlerine göre düzenlemeleri ve psikosomatik rahatsızlığı olan insanların terapi ve tedavi alternatifi olarak, spora yönelmelerinin faydalı olabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the biological rhythm and somatization levels of individuals who did sports and not. The diversity of the research population is most dense settlements in Turkey and Istanbul, Ankara and Izmir provinces (18 - 35 and older) individuals participated in 150 women and 150 men. The control group of the research ; 100 persons who have never engaged in any sport, consisted of 100 athletes active engaged in sports in the Ministry of Youth and Sports leagues at the minimum of 1 year, at least 100 persons engaged sports in the fitness clubs minimum 3 days a week. (Fitness clubs members). in the process of data collection used Biological Rhythm Assessment scale (BRDG) It was developed by Giglio et al. (2009) 61 and adapted to Turkish by Aydemir et al. (2012)10 and by the Minnestota Versatile Personality Inventory (MMPI) adapted and adapted to Turkish by Dülgerler (2000) 46 in addition to the Somatisation Scale, an information form consisting of 59 questions related to gender, age, height, weight, working status and sports status of individuals was used. At the end of the study, it was concluded that there is a negative and significant relationship between the biological rhythm levels and somatization levels of the individuals. The level of somatization was lower in the individuals who had regular sports than those who did not. As the age of the participants increased, the somatization score average increased. Licensed athletes' biological rhythm levels are seen to be more regular than those who do regular sports and do not. It has been suggested that it may be useful for individuals to regulate their daily life, sports hours according to their biological hours and to people who have psychosomatic discomfort as a therapy and treatment alternative.