20. yüzyılın en travmatik elli yılının (1939-1989) Polonya şiirine yansımaları
The reflections of the most traumatic fifty years of the twentieth century (1939-1989) to Polish poetry
- Tez No: 732620
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE MUNİSE YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polonya Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu çalışmada yirminci yüzyılın en travmatik elli yılının (1939-1989) Polonya şiirine yansımaları incelenmiştir. Birinci bölümde II. Dünya Savaşı sırasında gelişen şiirler incelenir. Şairlerin yazgıları eski dönemlerle karşılaştırılır. İkinci bölümde, savaş sonrası ilk yıllarda (1945-1948) ortaya çıkan şiirler ve Stalinizmin güç kazanmasıyla birlikte (1948-1956), resmi ideolojinin edebiyat anlayışını yansıtan sosyalist gerçekçi şiirler incelenir. Üçüncü bölüm Stalin'in ölümüyle Rusya'da başlayan 'Çözülme' hareketinin Polonya şiirindeki yansımalarını ele alır. (1956-1968) Bu dönem ortaya çıkan yedi farklı şiir ekolü incelenir. Dördüncü bölümde, yetmişli ve seksenli yılların sert toplumsal hareketlerinin ışığında, öne çıkan şiir grupları yer almaktadır. Beşinci bölümde ise yirminci yüzyıla tanıklık yapmış dört büyük şairin şiirleri ele alınır. Bu şairler sırasıyla, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska ve Zbigniew Herbert'tir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of the most traumatic fifty years of the twentieth century (1939-1989) to Polish poetry were examined. In the first chapter, poems developed during World War II are examined. The fate of poets was compared with the old times. In the second chapter , poems emerging in the first years after the war (1945-1948) and socialist realistic poems which reflect the literature understanding of official ideology (1948-1956) were examined. In the third chapter, the reflections of the 'Thawing' movement, which began in Russia with the death of Stalin, in Polish poetry, were discussed. (1956-1968) Seven different schools of poetry examined in this period. In the fourth chapter, poetry groups stand out in the light of the harsh social movements of the seventies and eighties. In the fifth chapter, poems of four great poets who have witnessed the twentieth century are discussed. These poets are respectively Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska and Zbigniew Herbert.