Dünyada girişimci diaspora stratejileri: Türkiye için öneriler
Entrepreneurship diaspora strategies in world : A proposal for Turkey
  1. Tez No: 529916
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAİT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılın son çeyreğindeki küreselleşme dalgasının en temel özellikleri, ulus-devletin fiziki ve ekonomik sınırlarının aşınması, bilgi-iletişim teknolojilerindeki dönüşüm ve uluslararası seyahat imkanlarının artması olarak öne çıkmaktadır. Bu yeni paradigmada, anavatanla travmatik bir ilişkisi olan diasporanın da tanımı değişmiş, başta girişimci diaspora olmak üzere yeni diaspora türleri gündeme gelmiştir. Birçok devlet, girişimci diasporalarını doğrudan yatırım, stratejik sektörlerde büyüme, know-how transferi vb. alanlarda önemli bir partner olarak görüp, buna göre politikalar geliştirirken, Türkiye'de ise henüz girişimci diaspora çalışmalarının bu düzeye erişmediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye için girişimci diaspora strateji önerileri sıralanmış olup, bunlar girişimci diasporanın anavatan ekonomik entegrasyonunu arttıracak teşviklerin geliştirilmesi, envanter-veri tabanı çalışması, çatı kurum oluşturulması, dijital ağın etkinleştirilmesi vb. başlıklar altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The most fundamental characteristics of the globalization in the last quarter of the 20th century are the erosion of the physical and economic borders of the nation-state, transformation in Information-Communication Technologies and the increased mobility. In this new paradigm, the definition of diaspora has changed which has a traumatic relationship with homeland. Furthermore, new types of diaspora have emerged. Especially, entrepreneurial diaspora is one of them. Most governments regard their entrepreneuiral diaspora as important partners as an instrument for direct investment, for growth in strategetic industries and know-how transfer and develop policies accordingly. On the other hand, entrepreneurial diaspora studies are not sufficient in Turkey. In this context, proposals on Turkey's entrepreneurial diaspora strategy have been made. Some of those are, creating incentives which to increase the economic integration between homeland and entrepreneurial diaspora; an inventory study; foundation of an umbrella organization; activation of digital entrepreneurial diaspora network.