An investigation of a case of Turkish and Syrian seventh grade students' mathematical modeling processes
Türkiye ve Suriye uyruklu yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 732688
  2. Yazar: SİNAN MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Suriye uyruklu yedinci sınıf öğrencilerinin Model Oluşturma Etkinliklerine (MOE) yönelik işbirlikli çalışmalarında matematiksel modelleme sürecini incelemektir. Araştırma, Türkiye'nin Gaziantep ilinde Suriye sınırına yakın bir devlet ortaokulunda öğrenim gören bir grup Türk ve Suriye uyruklu öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde iki Türk ve iki Suriyeli öğrenciden oluşan bir ogrenci grubuna iki hafta boyunca iki farklı Model Oluşturma Etkinliği uygulanmıştır.“Pet şişelerle Çevre Dostu Yapılar İnşa Edelim”ve“Yaz İşi”adlı etkinlikler sırasında öğrencilerin modelleme basamaklarını belirlemek için video ve ses verileri, yazılı cevapları ve alan notları ana veri kaynakları olarak kullanılmıştır. Bulgular kategoriler halinde kodlanmıştır. Ayrıca modelleme sürecinde öğrencilerin modelleme sürecinde görülen kodlar düzenlenerek yeni bir kod listesi hazırlanmıştır. Genel olarak, bu çalışma öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını anladığını ancak model oluşturmak için gerekli matematiksel çıkarımları yapamadıklarını göstermiştir. Ayrıca Türkiye uyruklu öğrenciler müfredatta öğrendikleri konulardaki matematiksel işlemleri seçerken, Suriyeli öğrenciler verileri seçme ve sıralama gibi matematiksel işlemler kullanarak modelleme etkinliğine katkı sağlamaya çalışmışlardır. Bu çalışma, Türk ve Suriyeli öğrenciler modelleme döngüsünü işbirliği içinde yürüttükleri için, öğrenciler arasındaki kültürel farklılıkların model oluşturma etkinliklerini olumsuz etkilemediğini göstermiştir. Matematiksel modelleme etkinliklerinde öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel farklılıklarının önemli olmadığını, hatta bu farklılıkların matematiğin evrenselliğini destekleyen bir zenginlik olduğunu da göstermiştir. Bu nedenle, model oluşturma etkinlikleri öğretimlerine entegre etmek isteyen öğretmenler ve onların öğrencileri için çoklu ve sürekli model oluşturma etkinlikleri deneyiminin önemli olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate a case of Turkish and Syrian seventh grade students' mathematical modeling cycle in their collaborative work on Model-Eliciting Activities (MEA). The study was conducted with a group of Turkish and Syrian students in a public middle school close to Syrian border in Gaziantep, Turkey. Two different Model Eliciting Activities (MEAs) were implemented in two weeks in spring semester of 2019-2020 school year. Video and audio data, written works, and fields notes were used as main data sources to determine the steps that the students took in modeling cycle during“Let's Build Environmentally Friendly Structures with Plastic Bottles”and“Summer Job”MEAs. Findings were coded into categories. Moreover, during the modeling cycle, a new code list was prepared by arranging the codes seen in the students' modeling cycle. Overall, this study showed that students understood real-life situations but were unable to make the necessary mathematical inferences to build models. In addition, Turkish students chose mathematical operations from the mathematical topics they just learned in the curriculum, while Syrian students tried to contribute to the modeling activity by using mathematical operations such as selecting, and sorting data. This study demonstrated that cultural differences between the students did not adversely affect the model-eliciting activities, as Turkish and Syrian students carried out the modeling cycle in collaboration. It showed that students' academic, social, and cultural differences were not important in mathematical modeling activities, and even showed further that these differences were an asset as well as they supported the universality of mathematics. Hence, it can be concluded that multiple and sustained experience of MEAs is important for students and teachers who want to integrate MEAs into their instruction.