Somali'nin başarısız devlete dönüşmesinin nedenleri ve sonuçları
Causes transfer Somalia to failed state
  1. Tez No: 732723
  2. Yazar: DAHİR MOHAMED ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK M. FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin temel amacı, Somali Devleti'nin başarısızlığı, çöküşü, iç çatışmanın kaynakları, süreçleri, kalıpları ve aktörleri hakkında bilgi vermektir. Bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, muhtasar Somali tarihi hakkındadır. Somali, birkaç aşamalı imparatorluklar (1100-1880), sömürge dönemi (1860-1960), işlevsiz sivil hükümet (1960-1969), diktatörlük sistemi (1969-1991), iç savaşlar ve çatışmalar (1991-2000), işlevsiz hükümetler ve silahlı terörist gruplar ile korsanların yaygınlaşması (2000-2017) gibi tarihi süreçlere şahit olmuştur. Somali tarihi ile etkileşimini ve tarihe yön verişlerini anlamak, Somali'nin şimdiki durumuna olan etkileri hakkında fikir edinmekte yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bu bölümün amacı bu konuyu aydınlatmaktır. İkinci bölüm, Somali Devleti'nin başarısızlığını kapsayan iç ve dış nedenlerini incelemektedir. İç nedenleri arasında coğrafi parçalanma, zayıf yöneticilik, düşük ekonomik performans ve siyasi kabilecilik yer almaktadır. Dış nedenler ise, Somali'nin komşu ülkelerle ve Soğuk Savaş esnasında büyük güçlerle ilişkilerine vurgu yapmaktadır. Somali'nin şimdiki durumu onun konumundan, toplumsal yapısından ve yöneticilerin beceriksizliğinden etkilenmektedir. Bu bölümün ana amacı, yukarıdaki belirtilen faktörlerin açıklanması ve Somali'deki mevcut durumunun temel nedenini, devletin kuruluş aşamasında yapılan hatalardan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Üçüncü bölüm, Somali Devleti'nin başarısızlığının sonuçlarını incelemektedir. Bu bölümde, Somali Devleti'nin başarısızlığının sonuçları olan iç savaşı, Umudu Yenileme Operasyonu (Operation Hope Restore) başarısızlığını ve barış getiren süreçlere karşı engelleri açıklamaktadır. Bunlara ek olarak, bu bölüm, devleti yeniden inşa etme sürecinin, 4.5 sisteminin ve federalizmin, 9/11 terörizmine karşı mücadelenin, İslamcıların (İslam Mahkemeleri Birliği, Eş Şebab) ve korsanlığın (2000'ler) etkilerini incelemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on reasons behind the Somali state failure, as it examines the consequences of the Somali state failure. This thesis consists of three chapters. The first chapter, covers brief historical background of Somalia; Somalia has passed several stages of Sultanates/empires (1100-1880s), colonialism period (1860-1960), dysfunctional civil government (1960-1969), dictatorship system (1969-1991), civil wars and conflicts, (1991-2000), dysfunctional governments and the proliferation of non-state armed terrorist groups and pirates (2000-2017). The historical evolution of Somalia, provides a better conception of the present implication of the problem. The problem of Somalia is a complicated one and has various roots which require analyzing different dimensions that contribute positively to identify the real causes of the Somali problem, thus the objective of this thesis is to shed light on this issue. The second chapter, investigates internal and external factors that make Somalia a failed state. The internal causes combined geographical fragmentation during the Somali state-building process, poor leadership, low economic performance and political tribalism. The external factors emphasize the relations between Somalia and its neighbor countries (Ethiopia and Kenya) and the superpowers during the Cold War. The main purpose of this chapter is to shed light upon that the present condition of Somalia is influenced by chronic problems rooted from the beginning of the establishment of the state. The third chapter, provides the outcomes of Somali state failure including the civil war, Operation Hope Restore, peacebuilding process obstacles in Somalia (the 1990s). Furthermore, it analyses the state rebuilding impacts such as the 4,5 systems and federalism, the 9/11 war on terror and Islamists (Islamic Courts Union, Al-Shabab) and Piracy (the 2000s).