Intractable conflicts and logic of attack: ungoverned spaces in Somalia and implication on national and regional security
Zorlu çatışmalar ve saldırı mantığı: Somali'deki denetimsiz alanlar ve ulusal ve bölgesel güvenlik üzerine olası yansımaları
- Tez No: 697856
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Somali'de son otuz yılda yerel çatışmalardan terörizm, sınır ötesi kaçırma olayları, insan kaçakçılığı, korsancılık, göç ve suikastlarla dolu bir bölgesel güvenlik krizine evrilen hızlı bir dönüşüm yaşandı. Bir yandan bölgede yaşanan çatışmaların yarattığı etkilere duyulan kaygılar giderek artarken, diğer yandan da yarım milyondan fazla insanın ölümü ve diğer milyonlarca insanın da yerlerinden edilmesiyle sarsılan ülkenin karşı karşıya kaldığı bu insani dram sıklıkla bölgede yürütülen akademik çalışmaları geri planda ve barış elçiliği denemelerini ise sonuçsuz bıraktı. Bu tez Somali'nin Afrika Boynuzu'ndaki yerel ve bölgesel güvenliği nasıl ve niçin etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada resmi devlet raporları, akademik çalışmalar ve medya yayınlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan belgelerin bir araya getirilip incelenmesi marifetiyle nitelikli bir araştırma yaklaşımı benimsendi. Somali ve bölgede yaşanan saldırılara müdahil olan aktörleri ve eğilimleri analiz etmek amacıyla çeşitli çatışma raporlarını içeren veri tabanından alınan bilgiler değerlendirildi. Tez altı bölümden oluşmakta olup, birinci bölüm karmaşıklık ve denetlenmeyen alan teorileri bağlamında Somali'de yaşanan çatışma ortamının incelenmesi ile başlamaktadır. Bu bölümde ayrıca, çalışmada kullanılan metodoloji ayrıntılı bir şekilde ele alındı. İkinci bölümde Somali toplulukları arasındaki kabile yapılanmaları ve çatışmanın doğasını şekillendiren 'zayıf-bağlantılı' ağların kökenleri araştırıldı. Üçüncü bölümde Somali'deki istikrarsızlıkların sömürgecilik sonrası ve tarihsel kökenlerine ilave olarak barış çabalarının tarihsel süreci ve bunların neden başarısız olduğu tartışıldı. Dördüncü bölümde, Somali'deki çatışmaların karmaşık yapısına değinildi ve saldırı mantığı ve çatışmaların yıllar içindeki dönüşümü ele alındı. Beşinci bölümde Somali'de yaşanan çatışma ortamının ulusal ve bölgesel güvenlik üzerindeki olası sonuçları tartışılırken, altıncı ve bulguların açıklandığı bölümde Somali'deki çatışmalar ile toplumun sosyo-ekonomik, siyasal ve toplumsal birliktelik unsurları arasındaki bağlantı noktası irdelendi. Çalışmada, Somali'deki durumun bölge üzerindeki etkilerinin, sıklıkla göz ardı edilen üç meseleden alevlendiği öne sürüldü. Bunlardan ilki suç örgütlerine yapılanma, eğitim alma ve ülke içinde ve dışında saldırılar düzenleme imkanı veren ülke içinde denetimsiz alanların oluşumudur. İkincisi ise çatışmanın bir iç çatışmadan çok organize suç haline dönüşmesi ve bunun var olan durumu kontrol edilmesi güç bir hale getirmesidir. Bu durum yalnızca Somali ve komşu ülkelere ciddi güvenlik tehditleri oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda barış çabalarını da zayıflatarak söz konusu suç eylemlerinin daimi aktörlerine ülke içindeki istikrarsızlıktan faydalanmaya devam etme imkanı tanıdı. Çatışmanın bölgesel bir boyut kazanmasına etki eden üçüncü unsur ise bölge ülkelerinin, ülke içindeki saldırı mantığını güçlendirmeye devam eden krize müdahil oldukları algısıdır. Çalışmada söz konusu bu üç unsur, Afrika Boynuzu'nda barış ortamının önündeki kritik engeller olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The situation in Somalia has over the last three decades transformed rapidly from a domestic conflict into a regional security crisis characterized by terrorism, cross border kidnappings, human trafficking, piracy, migration and assassinations. While there is growing concern over the conflict's impact on the region, the humanitarian situation in the country which has seen the death of over half a million people and millions others displaced often overshadow academic research conducted in the region and preoccupy efforts of peace ambassadors. This thesis aims to examine how and why the situation in Somalia affects domestic and regional security in the Horn of Africa. The study adopts a qualitative study approach by interrogating official government reports, academic and media publications as well as documents from non -governmental organizations. It uses information from various conflict reporting databases to analyze the trend and actors involved in attacks within Somalia and the region. The thesis consists of six chapters, it begins by examining the Somalian conflict within the context of complexity and ungoverned space theories. In this chapter the methodology adopted in the study is also discussed in detail. The second chapter examines the clan configuration among Somali communities and the origins of 'soft -bond' networks which have shaped the nature of the conflict. The third chapter of the thesis explores the colonial and historical origins of instabilities in Somalia as well as the history of peace efforts and why they failed. In chapter four, I asses the complexity of the conflict in Somalia and discuss the logic of attack and the transformation of the conflict over the years. Chapter five discusses the implications of the Somalian conflict on national and regional security, while chapter six which is also the findings section discusses the nexus between the Somalian conflict and the socio -economic, political and cohesion aspects of the society. The study argues that the impact of the situation in Somalia on the region is aggravated by three issues often overlooked. One is the emergence of ungoverned spaces in the country that allows criminal groups to recruit, train and carry attacks within and outside the country. Second is the transformation of the conflict itself from a civil war into organized crime making the situation intractable. This has not only continued to pose serious security threats to Somalia and her neighboring countries but also undermined peace efforts as perpetuators of these criminal activities continue to benefit from the instability in the country. The third element that has made the conflict adopt a regional dimension is the perception of the involvement by regional countries in the crisis which continues to influence the logic of attack in the country. The study identifies these three issues as critical barriers to peace in the Horn of Africa.