Proje çizelgeleme problemlerinde bulanık doğrusal programlama ile proje tamamlanma süresinin belirlenmesi ve bir yazılım projesinde uygulanması
Determining the project completion time with fuzzy linear programming in project scheduling problems and application in a software project
- Tez No: 732732
- Danışmanlar: PROF. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzün oldukça rekabetçi iş ortamında, proje yönetimi faaliyetleri maliyet, zaman ve performans unsurlarına göre planlama ve izleme yeteneği ile önemli avantaj sağlamaktadır. Projelerin zamanında teslim edilebilmesi müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Proje takvim başarısını sağlayabilmek için etkili proje çizelgeleme yönteminin kullanılması gerekmektedir. Kritik Yol Metodu (CPM) ve Program Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği (PERT) proje çizelgelemede sıkça tercih edilen yöntemlerdendir. Bu yöntemler matematiksel olarak karmaşık olmaması, farklı sektörlerde uygulanabilir olması, ağ gösterimi ile proje faaliyetleri ve aralarındaki ilişkileri kolay anlaşılabilir göstermesi, proje uzunluğunu azaltmak için kaynakları kritik yol üzerindeki kritik faaliyetlere uygulanmasının sağlanması gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak gerçek hayat uygulamalarında faaliyet sürelerinin belirsiz olması durumunda bu parametrelerin tahmin edilmesindeki sorunlar nedeniyle, bu yöntemler gerçek projeleri doğru ve tam olarak temsil edemeyebilir. Bulanık teori bu sorunların ortadan kaldırılması ve çizelgelemeyi iyileştirmede temel olarak kullanılan bir yoldur. Bulanık teori, parametrelerdeki belirsizlikleri, kesin olmayan veya eksik bilgiden kaynaklanan durumları dikkate alarak proje çizelgeleme modellerini gerçeğe yaklaştırır. Bu tez çalışmasında, projenin faaliyet sürelerinde belirsizlik olması durumunda projenin tamamlanma sürelerinin belirlenmesinde bulanık doğrusal programlamayı temel alan yeni bir yöntem önerilmektedir. Önerilen yöntemin değerlendirilmesi için gerçek bir yazılım projesinde uygulama gerçekleştirilmiş ve model sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive business environment, project management activities provide a significant advantage with the ability to plan and monitor according to cost, time and performance factors. Delivering projects on time is very important in terms of customer satisfaction. Effective project scheduling method should be used in order to ensure the success of the project schedule. Critical Path Method (CPM) and Program Evaluation and Review Technique (PERT) are frequently preferred methods in project scheduling. These methods have many advantages such as not being mathematically complex, being applicable in different sectors, showing the network representation and the project activities and the relationships between them easily, ensuring that the resources are applied to critical activities on the critical path to reduce the project length. However, in real-life applications, these methods may not be able to represent real projects due accurately and fully to problems in estimating these parameters when activity times are uncertain. Fuzzy theory is a fundamental way to eliminate these problems and improve scheduling. The fuzzy theory brings the project scheduling models closer to reality by considering the uncertainties in the parameters, the situations caused by imprecise or incomplete information. In this thesis, a new method based on fuzzy linear programming is proposed to determine the completion times of the project in case of uncertainty in the activity duration of the project. To evaluate the proposed method, an application was carried out in a real software project and the model results were examined.