Çocuklarla felsefe eğitiminin 60-72 aylık çocukların akıl yürütme örüntüleri ve kanıt kullanımları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of philosophy for children (P4C) education on reasoning patterns and use of evidence of 60-72 months old children
- Tez No: 732750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma, çocuklarla felsefe eğitiminin 60-72 aylık çocukların akıl yürütme örüntüleri ve kanıt kullanımları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden bir olan çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay'da MEB'e bağlı özel bir okulun okul öncesi eğitim kurumunda öğrenim gören 60-72 aylık 18 çocuk katılmıştır. Toplamda sekiz hafta süren araştırma, araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan dokuz farklı çocuklarla felsefe etkinliğinden oluşmaktadır. Her etkinliğin uygulama süresi 40 dk olarak belirlenmiştir. Çocuklarla felsefe eğitiminden önce uygulanan iki etkinlik ve eğitimi aldıktan sonra uygulanan iki etkinlikteki felsefi tartışmalar ses kayıt cihazı yardımıyla kayda alınmıştır. Veriler toplanırken grup tartışmaları yapılmıştır. Araştırmanın birinci alt problemi olan çocuklarla felsefe eğitiminin (P4C) 60-72 aylık çocukların akıl yürütme örüntülerini nasıl etkilediğini analiz etmek için Sadler ve Zeidler (2005) tarafından hazırlanan informal akıl yürütme rubriği kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci alt problemi olan çocuklarla felsefe eğitimi (P4C) 60-72 aylık çocukların kanıt kullanımlarını nasıl etkilediği analiz etmek içinse Kuhn ve Moore (2015) tarafından hazırlanan kanıt kullanımı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde öncelikle ses kayıtları metine dökülmüştür ve cümleler kodlanmıştır. Ayrılan kodlar sayılarak kategorize edilmiştir. Analizin güvenilirliğini arttırmak için kodlama anahtarı oluşturulmuş ve bu aşamada uzman bir araştırmacı çalışmaya dahil edilmiştir. Dış denetim güvenirlik katsayısı %85 bulunmuştur. Araştırmanın birinci alt problemine yönelik analiz sonucunda, çocuklarla felsefe eğitimi öncesinde çocukların mantıksal ve sezgisel akıl yürütme örüntülerini daha fazla kullandıkları, duygusal akıl yürütmelerinin daha az olduğu görülmüştür. Uygulanan çocuklarla felsefe eğitimi sonunda duygusal-mantıksal akıl yürütme örüntülerini kullanmada kayda değer bir artış olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci alt problemine ilişkin analizin sonucunda çocukların genellikle gerekçeli kanıtlar kullandıkları ve çocuklarla felsefe eğitimi sonunda çocukların başkalarının kanıtlarını kendi kanıtlarıyla güçlendirip, desteklemelerine neden olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular çerçevesinde ilgili literatür temelinde tartışılmış ve konu bağlamında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of 60- to 72-month-old children's philosophy education on their reasoning patterns and the use of evidence. A qualitative multiple case study design was employed for this study. In the 2021-2022 academic year, 18 children aged 60- to 72- months studying at a private school affiliated with the Ministry of National Education in Hatay province participated in the study. The study lasted for eight weeks and was comprised of nine philosophy activities for children designed by the researcher. Each activity was set to continue for 40 minutes. Two philosophical discussions before the implementation of the activities and two after the activities were voice recorded. Focus group interviews were conducted in the course of data collection. An informal reasoning rubric designed by Sadler and Zeidler (2005) was used to analyze how a philosophy education for children (P4C) affects reasoning patterns of 60- to 72-month-old children, the first research question. A rubric designed by Kuhn and Moore (2015) measuring the use of evidence by children was employed to analyze how a philosophy education for children (P4C) affects the use of evidence by 60- to 72-month-old children, the second research question. During the data analysis process, firstly audio recording was transcribed and then sentences were coded. In a coda to this process, codes were categorized. A coding pattern was created to increase reliability. An expert researcher was involved in this stage of data analysis. External audit reliability was found to be 85%. An analysis seeking an answer to the first research question suggested that before philosophy education, children benefited from logical and intuitive reasoning patterns more and sentimental reasoning less. A salient increase was detected in the use of sentimental-logical reasoning as a result of the philosophy education. As a result of the analysis pursuing an answer to the second research question, it was found that children usually presented justifiable evidence and that the implementation of philosophy education led children to enrich and support others' evidence with their own. Results obtained after the data analysis were discussed in relation to the literature. Suggestions were presented in the context of philosophy education for children.