İş-aile, aile-iş çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Otel çalışanları üzerinde araştırma
Work-family, family-work conflict on intention to left work impact: Research on hotel employees
- Tez No: 732749
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan yaşamının büyük bir bölümünü oluşturan iş, aile hayatında üstlendiği roller arasında çatışma ortaya çıkarabilmektedir. Günümüz yoğun iş temposunda iş aile hayatında çalışanların üstlendiği roller arasında çatışmalar ortaya çıkabilmektedir. Çalışanların beklenti ve ihtiyaçları da değişen çalışma şartlarıyla birlikte farklılaşmaktadır. Beklenti ve ihtiyaçlar karşılanamadığında iş aile-aile iş çatışmaları meydana gelebilmektedir. Bu araştırmada iş-aile çatışması, aile-iş çatışması ve işten ayrılma niyeti ilişkisinin test edilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte iş-aile ve aile-iş çatışması ve işten ayrılma niyeti boyutları arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bu kapsamda Ankara'da bulunan 166 otelde çalışan ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle tespit edilen 300 kişiden anket verileri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 20.1 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre: (1) İş-aile yaşam çatışmasının aile-iş çatışması üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi vardır; (2) İş-aile yaşam çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi vardır; (3) Aile-iş çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi vardır. İş-aile çatışması ölçeği ve aile-iş çatışması ölçeğinin işten ayrılma niyeti ölçeği üzerinde ki etkiyi hesaplamak için yapılan çoklu regresyon analizi sonucuna göre ise, iş-aile çatışması ölçeğinin işten ayrılma niyetini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aile-iş çatışması ölçeği ise işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Work, which constitutes a large part of human life, can cause conflict between the roles it undertakes in family life. In today's intense work tempo, conflicts may arise between the roles undertaken by the employees in business and family life. The expectations and needs of the employees also change with the different working conditions. When expectations and needs are not met, work-family, work-family conflicts may occur. In this study, it was aimed to test the relationship between work-family conflict, family-work conflict and intention to leave work. In addition, it was examined whether there is a relationship between the dimensions of work-family, family-work conflict and intention to leave. In this context, survey data were collected from 300 people determined by simple random sampling method working in 166 hotels of Ankara. The collected data were analyzed using the SPSS 20.1 program. According to the findings obtained after the analysis; work -family conflict has a significant and positive effect on family-work conflict. Work-family conflict has a significant and positive effect on turnover intention. Family-work conflict has a significant and positive effect on turnover intention. According to the results of the multiple regression analysis performed to calculate the effect of the work-family conflict scale and the family-work conflict scale on the turnover intention scale, it was concluded that the work-family conflict scale explained the turnover intention. Family-work conflict scale, on the other hand, has no effect on intention to leave work.