The impact of supply chain related factors on the environmental performance of firms
Tedarik zinciri ile ilgili etkenlerin firmaların çevresel performansına etkisi
  1. Tez No: 732761
  2. Yazar: MELEK AKIN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JACQUELINE M. BLOEMHOF, PROF. DR. J. Y. FINN WYNSTRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erasmus Universiteit Rotterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çevresel performans; düzenlemelere ve sözleşmeye uygunluk, kamuoyu algısı ve rekabet avantajı gibi farklı nedenlerden dolayı yöneticilerin ilgi alanında olan bir konudur (Theyel, 2001). Firmalar düzenlemelere uymanın ötesinde, rekabet avantajı elde etmek ve bunu sürdürmek amacıyla proaktif çevre stratejileri ile çevresel performanslarını giderek daha fazla iyileştirmeye çalışmaktadır (Theyel, 2001; Zhu ve Sarkis, 2008b). Proaktif stratejilerin uyumdan daha kapsamlı ve sosyal olarak karmaşık süreçler olduğu, önemli çalışan katılımı, disiplinler arası koordinasyon ve tedarik zincirinde entegrasyon gerektirdiği ortaya sürülmektedir (Russo ve Fouts, 1997). Bu doğrultuda Holt (2004), çevresel sorumluluklarını ele almak için kuruluşların tedarik zincirlerine daha fazla odaklanmakta olduklarını vurgulamaktadır. Bu nedenle, tedarik zinciri yönetimine çevresel kaygıların dahil edilmesinin giderek daha önemli hale geldiği söylenebilmektedir. Literatür, firmaların çevresel performansını etkileyen farklı etkenleri ele alsa da tedarik zinciri ile ilgili etkenleri özel olarak inceleyen çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Proaktif çevre stratejileri ile tedarik zinciri yönetimi arasındaki bağlantı göz önünde bulundurularak ve konuyla ilgili teoriye katkı sağlamak amacıyla bu yüksek lisans tezi hazırlanmıştır. Ana araştırma sorusu“Tedarik zinciri ile ilgili etkenler firmaların çevresel performansını nasıl etkiler?”olmuştur. Öncelikle; tedarik zinciri ile ilgili etkenleri ve bunların proaktif çevre stratejilerinin benimsenmesi ve çevresel performans üzerindeki etkisini tanımlamak için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır.“Tedarikçilerle işbirliği”,“müşteri baskısı”,“tedarik zinciri karmaşıklığı”ve“örgütsel bağlılık”olmak üzere tedarik zinciriyle ilgili dört etken tanımlanmıştır ve bunların proaktif çevre stratejilerini, çevre yatırımlarını ve çevresel performansı etkilediği öne sürülmüştür. Kuramları test etmek için araştırma yöntemi olarak Türkiye'de kimya ve plastik, gıda ve içecek ve makine sektörlerinde faaliyet gösteren 96 firma ile anket yöntemi seçilmiştir. Elde edilen veriler normal bir dağılım göstermemiş ve modelde doğrudan ve dolaylı birçok ilişki yer almıştır. Bu nedenle hem ölçüm modellerinin hem de yapısal modellerin aynı anda hesaplanmasına olanak tanıyan yapısal eşitlik modelleme tekniği kullanılmıştır. Veri analizinin sonuçları, proaktif çevre stratejilerinin benimsenmesinin, daha yüksek çevresel yatırımlarla yüksek ortanda ilişkili olduğu ve bunun da daha yüksek çevresel performansla sonuçlandığı kuramlarını desteklemiştir. Bu yüksek lisans tezinde, tedarik zinciri ile ilgili etkenleri doğrudan çevresel performans ile ilişkilendirmek yerine, bunların hepsinin olumlu ya da olumsuz olarak proaktif çevre stratejileriyle ilişkili olduğu ve bunlardan ikisinin (müşteri baskısı ve tedarik zinciri karmaşıklığı) aynı zamanda çevre yatırımları ile ilgili olduğu varsayılmıştır. Tedarikçilerle işbirliği ve örgütsel bağlılığın daha proaktif çevre stratejileri ile ilgili olduğu kuramları, literatürle tutarlı olarak bu araştırmada önemli ölçüde desteklenmiştir. Ancak, proaktivite üzerinde müşteri baskısının olumlu bir etkisi ve tedarik zinciri karmaşıklığının olumsuz bir etkisi bulunmamıştır. Bu iki bağımsız değişkenin çevre yatırımlarıyla aynı şekilde bağlantılı olduğu varsayılmıştır; ancak yine de doğrudan bir etki bulunamamıştır. İlginç bir şekilde, proaktivite yoluyla çevre yatırımları üzerinde müşteri baskısının dolaylı bir olumlu etkisi tespit edilmiştir ve bu da kuramlar için kısmi bir destek sağlamıştır. Sonuç olarak, sekiz kuramdan dördü tam olaraki biri ise kısmen desteklenmiştir. Teoriye katkısının yanı sıra, bu araştırmanın sonuçları uygulayıcılar için de ilgi çekici olabilir. Daha önce literatürde de desteklendiği gibi, tedarikçilerler işbirliği ve örgütsel bağlılığın, çevresel performansı iyileştiren daha proaktif çevre stratejilerini doğurduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle, reaktif stratejilerin ve düzenlemelere uyumun ötesine geçmek isteyen firmalar, önce örgütsel bağlılıklarını artırmayı, ardından tedarikçileriyle çevresel konularda daha stratejik bir işbirliği yapmayı düşünebilirler. Literatürde, müşteri baskısının proaktivite ile ilgili olduğu yaygın olarak tartışılmaktadır; ancak bu araştırmada bu argüman desteklenmemiştir. Daha önce yapılan araştırmaların çoğunun gelişmiş ülkelerde yapıldığı göz önüne alındığında, çevresel performansı etkileyen etkenler arasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bazı farklılıklar olabileceği sonucuna varılabilir. Bu nedenle, bu araştırmadaki fikirler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tedarik zinciri ile ilgili etkenlerin çevresel performans üzerindeki etkisini karşılaştıran gelecekteki araştırmalar için de faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Environmental performance is a concern of managers for different reasons such as regulatory and contractual compliance, public perception, and competitive advantage (Theyel, 2001). Beyond complying with regulations, firms are increasingly trying to improve their environmental performance through proactive environmental strategies in order to gain and maintain competitive advantage (Theyel, 2001; Zhu and Sarkis, 2008b). It is discussed that proactive strategies are more comprehensive and socially complex processes than compliance, necessitating significant employee involvement, crossdisciplinary coordination and integration in the supply chain (Russo and Fouts, 1997). In line with this, Holt (2004) stresses that in order to address their environmental responsibilities; organizations are increasingly focusing upon their supply chains. Therefore, it can be argued that integrating environmental concerns into supply chain management has become increasingly important. Although the literature addresses different factors affecting the environmental performance of firms, there are not many studies specifically examining supply chain related factors. Considering the link between proactive environmental strategies and supply chain management, and in order to contribute to the theory regarding the issue, this master thesis was prepared. The main research question was“how do the supply chain related factors impact the environmental performance of firms?”First of all, a comprehensive literature review was made in order to define supply chain related factors and their impact on the adoption of proactive environmental strategies and environmental performance. Four supply chain related factors were defined and argued to impact proactive environmental strategies, environmental investments and environmental performance:“collaboration with suppliers”,“customer pressure”,“supply chain complexity”and“organizational commitment”. In order to test the hypotheses, survey was chosen as the research method which was conducted with 96 firms operating in chemicals and plastics, food and beverages, and machines industries in Turkey. The data obtained did not have a normal distribution and the model included many direct and indirect relationships. Therefore, structural equation modeling technique was used which allows simultaneous calculation of both the measurement and structural models. The results of the data analysis supported the hypotheses that the adoption of proactive environmental strategies was highly associated with higher environmental investments which in turn resulted in higher environmental performance (see Figure 1). In this master thesis, rather than directly linking supply chain related factors to environmental performance, they were all assumed to be related to proactive environmental strategies, either positively or negatively, and two of them (customer pressure and supply chain complexity) were also assumed to be related to environmental investments. The hypotheses that collaboration with suppliers and organizational commitment are related to more proactive environmental strategies were significantly supported in this research, consistent with the literature. However, no positive impact of customer pressure and no negative impact of supply chain complexity on proactivity were found. These two independent variables were also hypothesized to be linked to the environmental investments in the same way; however, again no direct impact was found. Interestingly, an indirect positive effect of customer pressure was identified on environmental investments through proactivity, which resulted in partial support for those hypotheses. In conclusion, four out of eight hypotheses were fully and one was partially supported. In addition to the contribution to theory, the results of this research may also be interesting for the practitioners. As also was supported in literature before, it was found that collaboration with suppliers and organizational commitment result in more proactive environmental strategies which improve environmental performance. Therefore, firms willing to go beyond reactive strategies and compliance to regulations, may consider first increasing their organizational commitment and then collaborating with their suppliers about environmental subjects on a more strategic level. In literature, it is widely argued that customer pressure is related to proactivity; however, in this research this argument was not supported. Considering that most of the previous researches were done in developed countries, it may be concluded that there may be some differences between developed and developing countries among the factors that impact environmental performance. Therefore, the discussions made in this research may also be useful for future researches which compare the impact of supply chain related factors on environmental performance in developed and developing countries.