Detection of olive oil adulteration with vegetable oils using chromatographic, spectroscopic and chemometric methods
Zeytinyağında bitkisel yağlarla yapılmış olan tağşişin kromatografik, spektroskopik ve kemometrik yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 732811
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM, DOÇ. DR. SONGÜL KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yüksek kaliteli ve pahalı yağlar, tağşişe karşı oldukça hassastır. Ürünün yaşam alanında kolayca bulunamaması da tağşiş sebeplerinden biridir. Yağlarda tağşişi belirlemek için dünya çapında kullanılan birçok yöntem olmasına rağmen kesin bir sonuca varılamamaktadır. Bu çalışmada, zeytinyağı 5, 10, 15, 20 ve 30% gibi belirlenen oranlarda mısır yağı, soya yağı ve fındık yağı ile karıştırılarak numuneler hazırlanmıştır. Bu numunelerdeki tağşişin belirlenmesi FTIR, GC-FID ve UV spektrofotometre cihazları kullanılarak yapılmıştır. Özgül absorbans değerleri, renk değerleri, peroksit değerleri ve serbest yağ asidi değerleri ile de yağ numunelerindeki değişimler değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda mısır yağının yağ asidi bileşimlerinin zeytinyağına benzer olduğu, fındık yağı ve soya yağının serbest yağ asidi değeri, peroksit değeri ve yağ asidi değerlerinin zeytinyağından farklı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
High-quality and expensive oils are highly susceptible to adulteration. The fact that the product is not easily available in the living area is also one of the reasons for adulteration. Although there are many methods used around the world to determine adulteration in oils, a definite conclusion cannot be reached. In this study, samples were prepared by mixing olive oil with corn oil, soybean oil and hazelnut oil at determined ratios such as 5, 10, 15, 20 and 30%. The determination of adulteration in these samples was made using FTIR, GC-FID and UV Spectrophotometer devices. Specific absorbance values, color values, peroxide values and free fatty acid values and changes in oil samples were evaluated. As a result of experiments, it was revealed that the fatty acid compositions of corn oil were similar to olive oil and the free fatty acid value, peroxide value and fatty acid values of hazelnut oil and soybean oil were different from olive oil.