Tarih öncesi Anadolu'da (MÖ 8500-3500) yapı malzemesi olarak kerpiç'in arkeolojik ve arkeometrik değerlendirilmesi
Archaeolojik and arkaeometric evaluation of earthen construction materials in prehistoric Anatolia (BC 8500-3500)
- Tez No: 732848
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEVİL GÜLÇUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmadan amacım, örneklerini aldığım Anadolu'nun sekiz tarihöncesi yerleşmesinin (Aktopraklık Höyük, Arslantepe, Aşıklı Höyük, Barcın Höyük, Çatal Höyük, Güvercinkayası, Ulucak Höyük ve Yumuktepe) toprak yapı malzemesinden yola çıkarak hem yerleşmelerin kendi tabakaları arasında, hem de dönemler ve bölgeler arasında karşılaştırmalar yapmaktır. Diğer bir amaç, killi toprağın oluşumu ve kullanımını irdelemek ve bu kolay bulunabilen doğal malzemenin insanlık tarihindeki önemi, kullanılış biçimi ve işlevi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Böylece yapı malzemesi olarak çamur harç kullanımının gelişim süreci, değişik bölgelerde kullanılan malzemelerin çeşitliliği, nasıl yararlanıldığı, analizler yardımıyla içeriklerinin belirlenmesi, teknolojilerin kırılma noktaları ve bu sürecin insanlar üzerine etkisinin anlaşılması hedeflenmiştir. Ayrıca koruma-onarım amaçlı gerçekleştirilmek istenilen dolgu, sağlamlaştırma ve tümleme gibi uygulamalarda, orijinal kerpiç harç ve sıvalarla aynı özellikte olan karışımların belirlenmesi ve kullanılması da sağlanabilecektir. Bu doğrultuda uygulanacak yöntemler kısaca petrografik, fiziko-mekanik, basit kimyasal ve aletli analizler olacaktır. Bu çalışmada belirlenen yerleşmelerin sayısına göre alınan örneklerin görsel analizi, tuz analizleri ve iletkenlik testi, yağ ve protein testi, tane boyutu dağılımı analizi, Hidrometre analizi, Atterberg limitlerinin belirlenmesi, kalsinasyon ve asitle muameleden sonra stereo ve polarizan mikroskopla değerlendirmeler, petrografik çalışmalar ile XRD ve SEM-EDX analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Analizlerin maliyeti, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi birimi (BAP) tarafından kısmen finanse edilmiştir (Proje No: 68864). ANAHTAR KELİMELER: Kerpiç, Tarihöncesi Anadolu, Toprak Yapılar, Toprak Analizi, Kil mineralleri, Çamur Harç.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a comparison of adobe use in terms of the prehistoric periods of each location and the different geological regions by analysing collected earthen construction material samples from eight prehistoric Anatolian settlements (Aktopraklık Höyük, Arslan Tepe, Aşıklı Höyük, Barcın Höyük, Çatal Höyük, Güvercinkayası, Ulucak Höyük and Yumuk Tepe). Another aspect will be examining the formation of clay-rich earth and uncovering the human importance, methods of application and function of this abundant natural material. In this manner, the study will strive to provide an overview of the variety, application methods and the development process of materials in different regions, in order to shed light on the human effect, changes in construction technology and content during this process. Further more, it will provide guidelines in determining and applying mixtures that replicate the original adobe mortars and rendering for conservation and restoration works. The analyses towards this end will encompass petrological, physico-mechanical and simple chemical evaluation, as well as tests with apparatus. All the samples taken from these settlements have been subjected to visual analysis, salt analysis and conductivity, oil and protein tests, granular dimension dispers alanalysis, hydrometry analysis, determining Atterberg limits, loss of ignition, stereo and polarising microscopic evaluation after treatment with acid, petrographic evaluation, as well as XRD and SEM-EDX analysis methods. The cost of tests has been partially financed by the Istanbul University Scientific Research Project (BAP) unit (Project No: 68864). KEYWORDS: Adobe, Prehistoric Anatolia, Earthen Buildings, Earth Analysis, Clay Minerals, Muddy Mortar,