Kurumsal televizyon yayıncılığı özelinde Türkiye'de üniversite televizyonculuğunun mevcut kurumsal yapısı ve bir üniversite televizyonu model önerisi
The current status of university televisions in Turkey, the opportunities of television broadcasting and solution proposals for the problems of a university television model proposal
- Tez No: 732847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezin amacı, ülkemizde bulunan üniversite televizyonlarının mevcut durumunu ortaya çıkararak, sorunlarına yönelik çözüm önerileri kapsamında bir üniversite televizyonu modeli önerisinde bulunmaktır. Üniversitelerin öğrencilere yönelik eğitim ve uygulama birimi olan üniversite televizyonlarının farklı bakış açıları bünyesinde farklı yapılanmalarına, farklı teknik/teknolojik imkân ve olanaklarına sahip olmasına karşın, genel olarak ortak sorunlarının bulunduğu on üç üniversite televizyonu sorumlusu ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucu ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca özellikle İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik kendilerini yetiştirmeleri ve geliştirmeleri için kamuda yirmi ila otuz iki yıldır çalışmakta olan dört medya profesyoneliyle e posta yoluyla bilgi ve deneyimleri kapsamında elde edilen veriler, sonuç ve öneriler bölümüne eklenmiştir. Üniversite televizyonu uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda, yöndeşen televizyon yayıncılığıyla, karasal yayıncılık çıkmazı (frekans tahsisi, bütçe sorunu, vericilerin uzakta olmasıyla ulaşım sorunlarının yanı sıra hava şartlarıyla ortaya çıkan teknik/ teknolojik sorunlar) sürecinden kurtulan üniversite televizyonları internet üzerinden kolay kullanımı ve herhangi bir maliyetinin olmaması nedeniyle, Web Yayınlığı adı altında en çok YouTube platformunu ve Facebook'u kullandıklarını ifade etmişlerdir. Üniversite televizyonlarının teknik ve teknolojik olarak kendileri yeterli gördüğü; ancak başta nitelikle personel ihtiyacının ve öğrencilerin üniversite televizyonlarına karşı ilgisiz tutumlarının temel sorunları olduğu yapılan görüşmeler sonucunda ulaşılmıştır. Üniversite televizyonu sorumlusu İletişim Fakültesi mezunu ve aynı zamanda akademisyen olarak görev yapan ve İletişim Fakültesi mezunu olmayan ve idari personel olarak görev yapan olarak ikiye ayrılmaktadır. Akademisyen olan üniversite televizyonu sorumlularının akademik kaygılarının yanı sıra, üniversite televizyondaki emeklerinin akademik yükselme ya da akademik teşvik gibi bir katkıya dönüşmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra idari personel kadrosundan üniversite televizyonu sorumlusu olarak görev alan ve başka fakülte ve bölümlerden mezun olanların program tür ve içeriklerinden daha çok teknik ve uygulamaya yönelik yönelim gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin televizyon ve radyo bölümlerini demode bularak, isteksiz olmaları da yine yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra çok az sayıda da olsa sürekli araştıran, aktif rol ve sorumluluk almaktan çekinmeyen öğrencilerin, üniversite televizyonuna dinamizm kattığı belirtilmiştir. Yapılan görüşmelerde özellikle uzaktan eğitim süreciyle, üniversite televizyonlarının birer üniversite tanıtım ajanslarına dönüşmeye başladıkları görülmüştür. Üniversite televizyonlarının bulundukları üniversitelerin mezuniyet töreni gibi çekimlerini yaptıkları programların yanı sıra uzaktan yapılan bilim, kültür, sanat ve spor faaliyetlerin çekimlerinin yapılmasıyla bu sürece girilmiştir. Elde edilen bu veriler doğrultusunda bir üniversite televizyonu modeli önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the current situation of university televisions in our country and to propose a university television model within the scope of solution proposals for their problems. It has emerged as a result of in-depth interviews with thirteen university television executives, who have common problems in general, although university televisions, which are the education and practice units of universities, have different structures within different perspectives and different technical/technological opportunities and possibilities. In addition, the data obtained within the scope of knowledge and experience with four media professionals who have been working in the public sector for twenty to thirty-two years, especially for the students of the Faculty of Communication, have been added to the results and suggestions section. As a result of the interviews with university television experts, university televisions, which got rid of the terrestrial broadcasting dilemma (frequency allocation, budget problem, transportation problems due to the distance of transmitters, as well as technical / technological problems due to weather conditions) with convergent television broadcasting, are easy to use over the internet and have no cost. They stated that they mostly use YouTube platform and Facebook under the name of Web Broadcasting. University televisions see themselves as technically and technologically sufficient; however, it has been reached as a result of the interviews that the need for qualified personnel and the indifferent attitudes of the students towards university television are the main problems. The university television supervisor is divided into two: those who are graduates of the Faculty of Communication and who also work as an academician, and those who are not graduated from the Faculty of Communication and those who work as administrative personnel. In addition to the academic concerns of university television executives who are academics, they stated that their efforts in university television should turn into a contribution such as academic promotion or academic encouragement. In addition, it has been revealed that those who work as university television executives from the administrative staff and graduate from other faculties and departments show more technical and practical orientation than program types and contents. It was also revealed as a result of the interviews that the students found the television and radio departments outdated and were unwilling. In addition to this, it has been stated that the students, who are constantly researching and do not hesitate to take an active role and responsibility, even if they are very few, add dynamism to the university television. In the interviews, it was seen that university televisions started to turn into university promotion agencies, especially with the distance education process. This process has been started with the shootings of science, culture, art and sports activities done remotely, as well as the programs that university televisions filmed such as graduation ceremonies of the universities they are located in. In line with the obtained data, a university television model proposal was presented.