Vergi idaresinde dijital dönüşüm ve Azerbaycan örneği
Digital transformation in tax administration and Azerbaijan example
  1. Tez No: 732851
  2. Yazar: ELVİN BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yaşadığımız bilgi çağı, teknolojik gelişmeleri beraberinde getirdiği gibi, bu gelişmelerin etkisiyle sadece toplumun sosyal hayatında ve özel sektörde değil, kamu yönetiminde, dolayısıyla kamu hizmetlerinin sunumunda yeni bir dönem başlatmıştır. Vatandaş odaklı ve daha kaliteli hizmetin hedef olarak belirlendiği bu dönemde, bilgi ve iletişim teknolojileri hükûmetler için temel araç haline gelmiştir. Devletlerin de bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi konusunda yeni politikalar oluşturmasıyla birlikte ortaya çıkan dijitalleşme kavramı, toplumun kamu hizmetlerinden daha hızlı ve kesintisiz olarak yararlanmasına olanak sağlamıştır. Dijital dönüşüm, devletin kalkınması açısından en önemli kamu hizmetlerden biri olan vergilendirme hizmetlerini üstlenen vergi idarelerinin faaliyetine de ciddi anlamda fayda sağlamıştır. Çalışmanın amacı, dijitalleşme ve vergi idaresi arasındaki ilişki ele alınarak, dijital dönüşümün vergi yönetiminde nasıl bir etki oluşturduğunu ortaya çıkarmaktır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, kamu hizmeti kavramı ve bu kamu hizmetlerinden birini sağlayan vergi idaresinin önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, dijitalleşme ve dijital dönüşüm süreci, bununla birlikte bu sürecin vergi idaresine yansıması dünya uygulamaları ile birlikte anlatılmıştır. Araştırmamızın son bölümünde ise, Azerbaycan vergi idaresinin dijital dönüşüm süreci, bu dönüşümle elde edilen sonuçlar daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Azerbaycan vergi idaresinin geçmişi, bugünü ve geleceğinin birlikte anlatıldığı bu bölüm, Azerbaycan'da vergi idaresinin hangi boyutta gelişme kaydettiğini ortaya koymak açısından da faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The information age we live in has brought along the technological developments, and with the effect of these developments, a new era has started not only in the social life of the society and in the private sector, but also in the public administration and therefore in the provision of public services. In this period, when citizen-oriented and higher quality service was determined as the target, information and communication technologies have become the main tool for governments. The concept of digitalization, which emerged with the development of new policies by states on the development of information and communication technologies, enabled the society to benefit from public services more quickly and uninterruptedly. Digital transformation has also significantly benefited the activities of tax administrations, which undertake taxation services, which is one of the most important public services for the development of the state. The aim of our study is to examine the relationship between digitalization and tax administration, and to reveal how digital transformation has an effect on tax management. In the first part of our study, which consists of three parts, the concept of public service and the importance of the tax administration providing one of these public services are emphasized. In the second part, the digitalization and digital transformation process, as well as the reflection of this process on the tax administration, are explained together with the world practices. In the last part of our research, the digital transformation process of the Azerbaijan tax administration and the results obtained with this transformation are explained in more detail. This section, in which the past, present and future of the Azerbaijani tax administration is explained together, will also be useful in terms of revealing the extent of the development of the tax administration in Azerbaijan.