Stability analysis for 1st and 2nd order soliton raman lasers
Birinci ve ikinci derece soliton raman lazerlerin kararlılık analizi
  1. Tez No: 732896
  2. Yazar: SALİH KAĞAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDAL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California Irvine
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dalgaboyu ayarlanabilir koherent ışık kaynaklarına sensör, komünikasyon ve spektroskopi olmak üzere birçok alanda fazlaca ihtiyaç duyulmakatadır. Özellikle, spektral aralığı 1000cm-1 olan faz koherent ışık kaynakları,“Coherent Anti-Stoke Raman Sacttering”(CARS) mikroskopi ile organik moleküllerin tespiti uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat, 1000cm-1 frekans genişliğine kadar farklı dalgaboylarda üretim yapabilen kararlı kaynakların eksikliği yüksek verimlilikte tespit sürecini zayıflatır. Bu tez, yüksek tepe gücüne ve 1000cm-1 dalgaboyu genişliğine sahip Raman tabanlı soliton lazerleri incelemeye ayrılmıştır. Özellikle, ikinci derece soliton Raman lazerler incelendi ve bu lazerlerin tasarım kriterlerini göstermek ve kararlılık koşullarını tartışmak belirlemek için teorik analizler yapıldı. Sonuçlar, ticari olarak temin edilebilen optik fiberler kullanılarak 1550nm ve 1060nm'de pompalanan bu tür lazerlerin geliştirilmesine yönelik bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wavelength tunable coherent light sources are highly desired for several applications such as sensing, communications and spectroscopy. In particular, phase coherent light sources with spectral separation of 1000cm-1 are widely utilized for applications to detect organic molecules through Coherent Anti-stokes Raman Scattering (CARS) microscopy. However, lack of stable sources that can generate multiple wavelengths with up to 1000cm-1 frequency separation mitigates the high efficiency detection process. This thesis is devoted to the investigation of Raman based soliton lasers that can provide optical sources with 1000cm-1 wavelength separation and high peak power. In particular, second order soliton Raman lasers are investigated and theoretical analysis performed to illustrate design criteria for such lasers and to discuss stability conditions. The results provide roadmap to development of such lasers pumped at 1550nm and 1060nm by using commercially available optical fibers.