Tahmin gözlem açıklama yöntemi temel alınarak geliştirilen etkileşimli elektronik kitabın lise öğrencilerinin kavram yanılgısı, özdüzenleme ve bilişsel bağlılık gelişimlerini nasıl desteklediğinin incelenmesi
Investigation of how an interactive electronic book developed based on the prediction observation explanation method supports the development of high school students' misconception, selfregulation and cognitive engagement
  1. Tez No: 732897
  2. Yazar: NAZMİYE ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR REİSOĞLU, DOÇ. DR. SEYHAN ERYILMAZ TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, fizik dersinin ısı ve sıcak ünitesine yönelik olarak Tahmin, Gözlem, Açıklama yöntemi üzerine temellendirilmiş etkileşimli e-kitabın lise öğrencilerinin kavram yanılgılarını giderme, bilişsel bağlılık ve öz-düzenleyici öğrenmeleri üzerinde gelişimine neden olup olmadığını ve bu bilgi ve becerilerin gelişiminde nasıl etkili olduğunu belirlemektir. Çalışmada karma yöntemlerden biri olan açıklayıcı desen tercih edilmiştir. Çalışma 31 lise öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Kavram yanılgısı belirleme ölçeği, öz-düzenleyici öğrenme ölçeği, bilişsel bağlılık ölçeği ve odak grup görüşmelerinden yararlanılarak veriler toplanmıştır. Veri toplama süreci toplamda 8 hafta sürmüştür. Nicel veriler parametrik test varsayımlarını karşılamadığından Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanarak analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analiz sonucunda TGA yöntemi üzerine temellendirilen etkileşimli e-kitabın lise öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu görülmüştür. E-kitapta yer alan kavram karikatürleri, animasyon, sürükle bırak etkinliklerinin günlük yaşamdan örnekler üzerine tasarlanıp hazırlanmış olmasının öğrencilerin ısı ve sıcaklık ünitesine yönelik kavramları ve kavramlar arasındaki ilişkileri kolaylıkla anlamalarına yardımcı olduğu anlaşılmıştır. E-kitabın lise öğrencilerin bilişsel bağlılıklarını da desteklediği tespit edilmiştir. E-kitapta bulunan etkileşimli video, kavram karikatürü, etkileşimli grafik, infografik, animasyon gibi farklı formda materyallerin bulunmasının ders sürecinde merak uyandırılmasını, dersin hızlı geçmesini, zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmamasını, dikkatin tamamen materyalde olmasını, aktif katılımın sağlanmasını desteklediği tespit edilmiştir. TGA yöntemi üzerine temellendirilen e-kitabın lise öğrencilerin öz-düzenleyici öğrenmelerini desteklediği belirlenmiştir. E-kitap kullanırken öğrencilerin; bireysel çalışma imkânı bulabilmelerinin, eksik ve yanlış öğrenmelerini belirleme imkânı bulmalarının öz-düzenleyici öğrenme açısından faydalı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the interactive e-book based on the Prediction, Observation, and Explanation method for the heat and heat unit of the physics course is effective on high school students' misconceptions, cognitive engagement and self-regulatory learning, and how it is effective in the development of these knowledge and skills. Explanatory design, which is one of the mixed methods, was preferred in the study. The study was carried out with 31 high school students. Data were collected using the misconception detection scale, self-regulated learning scale, cognitive engagement scale and focus group interviews. The data collection process took 8 weeks in total. Since the quantitative data did not meet the parametric test assumptions, they were analyzed by applying the Wilcoxon signed-rank test. Qualitative data were subjected to content analysis. As a result of the analysis, it was seen that the interactive e-book based on the Prediction, Observation, and Explanation method method was effective in eliminating the misconceptions of high school students. It was understood that the concept cartoons, animation and drag and drop activities in the e-book were designed and prepared on examples from daily life, helping students to easily understand the concepts of heat and temperature unit and the relationships between the concepts. It has been determined that the e-book, which is based on Prediction, Observation, and Explanation method method, also supports the cognitive engagement of high school students. It has been determined that the presence of materials in different forms such as interactive videos, concept cartoons, interactive graphics, infographics, animations in the e-book supports arousing curiosity in the course process, passing the course quickly, not understanding how time passes, being fully focused on the material, and ensuring active participation. It has been determined that the e-book, which is based on Prediction, Observation, and Explanation method method, supports high school students' self-regulated learning. When using ebooks, students; It has been understood that it is beneficial for self-regulated learning that they have the opportunity to work individually and to identify their missing and wrong learning.